Krzyż Wolności i Solidarności dla legnickiego kapłana

Ks. prof. Stanisław Araszczuk, wykładowca wrocławskiego PWT, proboszcz parafii pw. Tadeusza Apostoła w Legnicy, jest jednym z trzech księży wyróżnionych przez prezydenta RP.

Informacje o nadaniu odznaczeń przekazało dziś biuro prasowe Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP we Wrocławiu.

Jak mówi Barbara Misiewicz, asystentka prasowa biura, ks. prof. Araszczuk jest jedną z 49 wyróżnionych osób. Wśród nich są jeszcze dwaj inni kapłani – ks. Kazimierz Jandziszak oraz ks. Mirosław Drzewiecki, były działacz Solidarności Walczącej.

Ks. prof. Stanisław Araszczuk jako wikary w parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie w latach 1984-1988 był założycielem i opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy Ziemi Dzierżoniowskiej. Inicjował także działania o charakterze opozycyjno-patriotycznym, a także zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych.

Uroczystość wręczenia krzyży odbędzie się jutro, 30 czerwca, w sali kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego. Krzyże w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczy Jan Baster, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

Krzyż nadawany jest przez prezydenta RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.