Ks. Stanisław Araszczuk odznaczony medalem Niepodległości

29 października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Orderów Odrodzenia Polski i Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je kapłani z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. W tym gronie znalazł się m.in. proboszcz parafii Św. Tadeusza w Legnicy. Ks. Stanisław Araszczuk za zasługi dla Niepodległej otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Ks. Araszczuk jako wikariusz w parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, w latach 1984–1988 był założycielem i opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy Ziemi Dzierżoniowskiej. Inicjował działania o charakterze opozycyjno-patriotycznym, a także zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych. Jako duszpasterz robotników Ziemi Dzierżoniowskiej głosił w homiliach prawo do życia w wolności i sprawiedliwości, protestował przeciw aktom bezprawia i przemocy, przez co stał się celem szykan i prowokacji ze strony władz PRL. Ksiądz Stanisław Araszczuk ma także status pokrzywdzonego przez Służbę Bezpieczeństwa.

– Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości to dla mnie ogromne wyróżnienie – podkreślił proboszcz parafii Św. Tadeusza w Legnicy. Odznaczenia kapłanom z całej Polski zostały wręczone z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Święto państwowe ustanowił Sejm w listopadzie 2018 roku, jako hołd „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych obchodzony jest 19 października. Tego dnia w 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, którego później torturowali i brutalnie zamordowali. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości to kolejne już wyróżnienie, jakie otrzymał ks. Stanisław Araszczuk. Wcześniej za swoją działalność na rzecz ludzi pracy i odzyskania przez Polskę wolności otrzymał od Prezydenta Polski Andrzeja Dudy Krzyż Wolności i Solidarności, a od ministra Jana Kasprzyka odznaczenie działacza opozycji antykomunistycznej.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica