Legnica. Poświęcenie na Wniebowzięcie

Figura wzorowana na obrazie Matki Bożej Licheńskiej stanęła przy legnickim kościele.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wspólnota parafialna pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy miała dodatkowy powód do świętowania, bowiem niedawno na przykościelnym placu stanęła figura Matki Bożej. W uroczystość Wniebowzięcia biskup legnicki Andrzej Siemieniewski poświęcił nową figurę.

Jak tłumaczy ks. Bogusław Drożdż, proboszcz miejsca, data poświecenia i wybór monumentu nie były przypadkowe.

– Jest to figura wzorowana na obrazie Matki Bożej Licheńskiej. Matka Boża objawiła się tam Mikołajowi Sikatce i powiedziała mu tak: „Gdy nadejdą ciężkie dni ci, którzy przyjdą do tego obrazu, będą się modlić i pokutować, nie zginą. Będę uzdrawiać chore dusze i ciała. Ile razy ten naród będzie się do Mnie uciekał, nigdy go nie opuszczę, ale obronię i do Swego Serca przygarnę jak tego orła białego. (…) Ja będę królowała memu narodowi na wieki”. Dlatego Maryja ma kolor biały, a jej szata jest czerwona – jak barwy Polski. Na jej płaszczu odwzorowano symbole męki Jezusa. Bo Maryja zawsze nas prowadzi do miłości odkupieńczej Jezusa. Chcemy poświęcić tę figurę dzisiaj, w uroczystość Matki Bożej oraz w rocznicę bitwy pod Warszawą – mówił ks. Drożdż.

Kapłan zwrócił też uwagę na wielką cześć, jaką kard. Stefan Wyszyński otaczał obraz Matki Bożej Licheńskiej. – Uważał go za jeden z najpiękniejszych na świecie. W Licheniu sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński spędził blisko trzy lata. On też koronował ten obraz w 1967 roku. Nasz kościół znajduje się na placu kard. Stefana Wyszyńskiego, a 12 września w Warszawie odbędą się uroczystości beatyfikacyjnego naszego Kardynała Tysiąclecia – mówił ks. Drożdż.

W homilii wygłoszonej na Eucharystii poprzedzającej poświęcenie figury bp. Siemieniewski mówił, że Maryja jest dla nas drogowskazem do Jezusa. – Figura stojąca przy kościele jest zaproszeniem do przyjęcia Maryi jako drogowskazu. Ten drogowskaz mówi nam, że można przyjąć słowo Boże z wiarą i radością, jak Maryja – akcentował biskup, podkreślając, że takie przyjęcie słowa sprawia, że w naszym życiu Bóg będzie mógł działać i zmieniać świat. – Najlepszym przykładem jest tutaj Maryja, dzięki której dzisiaj zbawienie przyszło na świat i jak pisze apostoł „teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza jego pomazańca” – mówił bp Siemieniewski.

Pełna fotorelacja na stronie LEGNICKIEGO GOŚCIA NIEDZIELNEGO.