Legnica. Przedstawieni Kościołowi

To ważne chociaż mało widowiskowe wydarzenie przybliża kleryków do święceń.

W sobotę 30 października 2021 roku w legnickiej katedrze miało miejsce bardzo ważne wydarzenie związane z formacją do kapłaństwa.

Było to formalne przedstawienie kandydatur biskupowi, a więc i całemu Kościołowi diecezji legnickiej, kandydatów do święceń diakonatu oraz prezbiteratu. Zanim biskup pobłogosławi kandydatów na ostatni etap formacji, liturgia przewiduje swoisty dialog między nimi a biskupem.

Biskup: – Drodzy synowie! Przełożeni i profesorowie, którym zlecono wasze przygotowanie, oraz inni, którzy was znają, wydali o was dobre świadectwo, któremu w pełni ufamy. Dlatego pytam każdego z was: czy, odpowiadając na powołanie Boże, chcesz tak się przygotować, abyś mógł we właściwym czasie godnie przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu i spełniać w Kościele te posługi?

Kandydaci: – Chcę!

– Czy chcesz tak kształtować swoje życie duchowe, abyś mógł wiernie służyć Chrystusowi i Jego mistycznemu Ciału, to znaczy Kościołowi?

– Chcę!

– Kościół z radością przyjmuje wasze postanowienie. Niech Bóg dokończy dzieła, które w was rozpoczął.

Wszyscy: Amen.

Poznaliśmy więc kandydatów: kl. Aleksandra Sobóla, kl. Mikołaja Kota, kl. Kamila Dąbala, kl. Kacper Juszczaka oraz kl. Dawid Dziedziejko.