PARAFIA ŚW. JACKA ODROWĄŻA W LEGNICY

Wikariusz: ks. Paweł Adres

Rezydent: ks. Antoni Pławecki

Adres: ul. Nadbrzeżna 3, 59-220 Legnica

Telefon: 76-854-74-49, 798-213-735 (dla grup pielgrzymkowych)

E-mail: jacek.legnica@gmail.com

www.jacek-legnica-sanktuarium.pl

Dekanat: Legnica Wschód

Kościół zbudowany w latach 1903-1908, wg. projektu O. Hossfelda, jako fundacja cesarza Wilhelma II dla uczczenia jego ojca cesarza Fryderyka III. Kościół, Jest to budowla założona na planie krzyża, z licznymi aneksami, ceglaną wieżą w narożniku północno-zachodnim, zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Dachy dwuspadowe ceramiczne, na skrzyżowaniu naw sygnaturka, elewacje ceglane z bogatym detalem architektonicznym, szczyty uskokowe artykułowane blendami, w portaluneogotycki tympanon z przedstawieniem Trójcy Świętej Riedela ze Strasburga.

Wewnątrz kościoła w nawie sklepienie sieciowe i gwieździste, nad emporami krzyżowe, prezbiterium wyniesione nad poziom nawy i zamknięte wielobocznie. Wokół nawy biegnie jeden poziom kamiennymi empor, okna ostrołukowe, część z kamiennymi maswerkami. Dekoracja malarska wnętrza, z secesyjnymi motywami, powstała w latach 1907-08. We wnętrzu kościoła zachowały się z okresu budowy m.in. neogotycki ołtarz szafiasty z trzema neobarokowymi obrazami R. Schustera, neogotycka drewniana ambona z baldachimem i płaskorzeźbami, neogotycka chrzcielnica z piaskowca z miedzianą misą chrzcielną,  prospekt organowy z instrumentem  Schlag&Söhne, neogotyckie witraże R. i O. Linnemann.

NIEDZIELE:

8.00, 10.30, 12.00, 18.00

DNI POWSZEDNIE:

Liczba mieszkańców: 7102

Odpust parafialny: 17 sierpnia

Wieczysta adoracja: każdego dnia, 24 godziny na dobę

Ulice w parafii:

Chrobrego, Bracka, Bytomska, Ciesielska, Cmentarna, Czarnieckiego, Daszyńskiego, Dmowskiego, Gliwicka, Pobożnego, Jordana, Kamienna, Kartuska, Kobylińska, Kołodziejska, Kościelna, Kowalska, Kwiatowa, Kazimierza Wielkiego, Libana, Łąkowa, Nadbrzeżna, Niedziałkowskiego, Orła Białego, Pawicka 2, 4a, 6, 8, 10, 12, 14, Pątnowska, Poziomkowa, Rymarska, Rzeczna, Smolarska, Stolarska, Wały Poniatowskiego, Wały Rzeczne, Wrocławska nry nieparzyste 15-45 i parzyste 10/18 kl. A,B,C do 96a, Zielona, Żeglarska