Legnica. Triduum ku czci Świętych Apostołów [FILM]

Legnicka parafia katedralna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przez trzy dni przygotowywała się do uroczystości poświęconej patronom własnej świątyni oraz całej diecezji.

Przygotowania do sobotniego odpustu rozpoczęły się już w środę 26 czerwca. W ramach codziennych wieczornych nabożeństw o 18.00 odmawiano nie tylko Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, ale również modlitwę ku czci Apostołów Piotra i Pawła.

– Każda wspólnota parafialna ma dwie takie uroczystości. Pierwsza to jest rocznica poświęcenia kościoła. Druga to jest obchód liturgiczny patronów kościoła i to się nazywa odpustem, ponieważ w tym dniu można uzyskać odpust – powiedział proboszcz legnickiej katedry ks. Robert Kristman. – To jest starożytna tradycja Kościoła, że wielkie uroczystości są poprzedzone czuwaniem, czyli wigilią. Czasami to czuwanie rozszerzone jest na trochę dłużej. Stąd takie triduum – dodał kapłan.

W czwartek 27 czerwca po wieczornej Eucharystii ksiądz proboszcz pobłogosławił Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, przed którą następnie odśpiewano Akatyst ku czci Bogurodzicy. Tym bizantyjskim hymnem, przypisywanym św. Romanowi Melodosowi, modlono się w katedrze już po raz drugi.

– Śpiewać Akatyst to modlić się do Matki naszego Zbawiciela w wyjątkowy sposób. Niesamowicie piękne tytuły, którymi obdarza ją tekst Akatystu, wywołują wzruszenie u każdego, kto go słucha lub wykonuje. Zaśpiewać go to oddać cześć tej, która jest naszą największą Nadzieją, Opoką, która chroni naszą Ojczyznę i nas samych. To przeżycie, którego doświadczenie trudno oddać słowami – dzieliła się swoimi wrażeniami po nabożeństwie Marzena Lewandowska z chóru parafialnego.

Piątkową Mszę w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawili tegoroczni neoprezbiterzy, którzy wcześniej przebywali w katedrze na praktyce diakońskiej: ks. Michał Kamiński, ks. Mateusz Maleńczuk, ks. Tomasz Piątkowski. Na początku Eucharystii główny celebrans pobłogosławił kaplicę adoracji. Na koniec wszyscy trzej udzielili obecnym błogosławieństwa prymicyjnego.

Pełna fotorelacja na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.

foto: Maciej Dąbrowski