Legnicka młodzież u papieża Franciszka

Ostatni weekend września na długo pozostanie w pamięci wielu młodych ludzi. Wszystko to za sprawą ekumenicznego czuwania z papieżem Franciszkiem, które miało miejsce 30 września na placu św. Piotra.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych Kościołów: patriarcha Bartholomeusz, anglikański arcybiskup Justin Welby, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. Anny Burghardt oraz wielu innych przedstawicieli Kościołów różnych wyznań.

Po raz kolejny również wspólnota Taizé zgromadziła młodzież na wspólnej modlitwie. W wydarzeniu wzięli udział ludzie niemal z całego świata. Wśród uczestników znalazła się również młodzież z diecezji legnickiej. Czas w Rzymie spędzili na zwiedzaniu wiecznego miasta, jednak głównym celem podróży było spotkanie z papieżem Franciszkiem oraz wspólne czuwanie na placu św. Piotra.

Wieczorne wydarzenie poprzedził koncert uwielbieniowy zorganizowany w bazylice św. Jana na Lateranie, dawnej siedzibie papieży. Brat Alois, przeor Taizé, przywitał wszystkich zgromadzonych w świątyni. Wyraził swoją radość z możliwości gromadzenia młodych ludzi, reprezentujących różne wyznania i religie, na wspólnej modlitwie. Podkreślił również, że wydarzenie odbywające się w Rzymie pełne jest symboli. To właśnie tutaj rodziło się chrześcijaństwo, to właśnie tutaj miały miejsce najważniejsze dla Kościoła wydarzenia. To właśnie tego dnia młodzi z całego świata będą podążać śladami papieży.

Tak, po zakończonym koncercie na Lateranie, uczestnicy wyruszyli do Watykanu, gdzie kontynuowano spotkanie. W czuwaniu na placu św. Piotra wziął udział papież Franciszek w obecności przedstawicieli różnych Kościołów. Wielokrotnie podkreślano, jak ważny jest dialog w Kościele i otwarcie na wszystkich tych, którzy mogą czuć się wykluczeni. Dialog to podstawa budowania dobrych fundamentów.

Niedzielę uczestnicy spędzili w parafiach, gdzie wzięli udział w Mszy Świętej, a także mieli możliwość doświadczyć, czym jest włoskie celebrowanie wspólnych posiłków. Po weekendzie pełnym wrażeń legnicka młodzież wróciła do Polski.