List pasterski na Boże Ciało i Rok Eucharystii

Drodzy Diecezjanie!

Zgromadzeni na świętej wieczerzy –  to hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce Przyjęcie takiego programu ma na celu pogłębienie świadomości znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia poszczególnych wiernych oraz chrześcijańskich rodzin i innych wspólnot, zwłaszcza parafialnych. Chodzi też o pełniejsze zrozumienie symboliki celebracji eucharystycznych oraz wagi uczestnictwa w zgromadzeniach eucharystycznych.

Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, którą będziemy obchodzić w najbliższy czwartek. W tym dniu, zgodnie z tradycją, wychodzimy w procesji na ulice naszych miejscowości i publicznie wyznajemy wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

W Legnicy centralne obchody uroczystości „Bożego Ciała” rozpoczną się o godz. 17.00 w kościele katedralnym, gdzie będzie celebrowana Eucharystia. Po Mszy św. z katedry wyruszy procesja eucharystyczna (bez zatrzymywania się przy czterech ołtarzach) do Sanktuarium Świętego Jacka, które jest uprzywilejowanym miejscem czci Najświętszego Sakramentu w naszym mieście i całej Diecezji. Po zakończeniu procesji w kościele św. Jacka odbędzie się nabożeństwo uwielbienia z udziałem zespołów muzycznych i wokalnych.

Cała uroczystość będzie przebiegała z zachowaniem aktualnych przepisów sanitarnych.

Serdecznie zapraszam, zwłaszcza mieszkańców Legnicy, do uczestniczenia w tych centralnych obchodach tak drogiej nam uroczystości.

Jednocześnie przekazuję informację, że Msza święta celebrowana tego dnia o godz. 17.00 w katedrze legnickiej zainauguruje w naszej diecezji Rok Eucharystii przebiegający pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego obchody zakończy kongres eucharystyczny przewidziany  na dni poprzedzające uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w roku 2022.

Na każdy miesiąc tego roku zaplanowane są rekolekcje, dni skupienia, sympozja, wykłady, koncerty i wiele innych spotkań, które będą pomocne w głębszym zrozumieniu najistotniejszego wymiaru chrześcijańskiego życia, jakim jest misterium Paschalne Jezusa Chrystusa zawarte i uobecniane w sakramencie Eucharystii. Już dzisiaj zapraszam kapłanów, osoby konsekrowane oraz wiernych świeckich do udziału w tych wydarzeniach.

Na ten szczególny czas świętowania i zgłębiania tajemnic naszej wiary z serca wszystkim błogosławię.

DO POBRANIA: