Lubań. Myśliwi uczcili swojego patrona

W Lubaniu stanął pierwszy w Polsce miejski pomnik upamiętniący św. Huberta.

W niedzielę 17 listopada br. przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu odsłonięto i pobłogosławiono pomnik-obelisk poświęcony św. Hubertowi. Inicjatorem powstania tego miejsca jest Tadeusz Sztaba, myśliwy, który przed rokiem jak sam mówi wręcz cudem przeżył bardzo poważne załamanie zdrowia, a pobyt w szpitalu nasunął mu szereg refleksji o życiu. – Walcząc o życie w lesie postanowiłem, że jeżeli przeżyję, postawię pomnik wdzięczności św. Hubertowi. Dlatego ten pomnik ma kształt ogromnej bryły, jednak ta bryła jest szczerbiona, krucha jak nasze życie – mówił Tadeusz Sztaba.

W uroczystości brali udział członkowie kół łowieckich z okolicy a także o. Tomasz Nogaj, kapelan myśliwych z Krakowa. W homilii kapłan przypominał, że całe dziedzictwo łowiectwa i myślistwa jest niezwykle bogata i rozwija człowieka. – Jest to swego rodzaju celebracja stworzenia bożego. Zawiera w sobie wartości duchowe. W łowiectwie znajdujemy wiele przepięknych zwyczajów. Kultura łowiecka tworzy też wspaniałym pole do przekazywania dziedzictwa narodowego, tak materialnego jak i duchowego. – mówił kapłan.

Jak podkreślali fundatorzy pomnik św. Huberta stojący w Lubaniu jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce, który stanął nie w lesie ale w mieście.

Pełna fotorelacja na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.