Modlitwa za zmarłych w Legnicy

W godzinach popołudniowych, 1 XI 2023 r., na Cmentarzu Komunalnym przy ul Wrocławskiej w Legnicy, miała miejsce modlitwa za zmarłych. Nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczył Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Wzięli w nim udział wierni, osoby życia konsekrowanego, bracia i siostry zakonne, oraz duchowieństwo z legnickich parafii. Oprawę liturgiczną przygotowała franciszkańska parafia św. Jana Chrzciciela z Legnicy.

– Przybyliśmy na cmentarz, aby modlić się wspólnie, jako wyraz naszej ufności wobec Tego, który powiedział: w Domu mego Ojca jest mieszkań wiele (J 14,2), który powiedział: idę do Ojca, aby przygotować wam miejsce (tamże). Tyle obietnic, tyle Słowa Bożego, przypominającego nam, że przejście przez ziemię, jest tylko etapem, a celem jest życie wieczne. „Kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew ma życie wieczne” (J 6,54), ma życie które jest nie wrażliwe na śmierć ciała słyszymy. Te słowa, odnoszą się do nas jak i do tych, z którymi związaliśmy się za życia. Chrystus, który zmartwychwstał, który objawił się niewiastom i apostołom, który jak czytamy w Nowym Testamencie, objawił nawet więcej niż 500. braciom jednocześnie (1 Kor 15,6), który objawia swoją moc i swoje niezniszczalne życie także nam, dzisiaj, a objawia swoją moc szczególnie w sakramencie Eucharystii, niech ją objawia i teraz podczas naszej wspólnej modlitwy – powiedział biskup Siemieniewski.

Po nabożeństwie, odbyła się tradycyjna procesja wśród grobów, z modlitwą za zmarłych biskupów, kapłanów i diakonów, braci i siostry zakonne; za zmarłych rodziców i przodków; za zmarłych braci, siostry, dzieci, współmałżonków, krewnych, rodziców chrzestnych, wychowawców, dobrodziejów; za zmarłych których groby znajdują się na cmentarzu lub gdziekolwiek na świecie, a zwłaszcza za wszystkich poległych i ofiary ostatnich wojen; oraz za wszystkich zmarłych, których wiarę jedynie Bóg znał, i o których zawsze Matka-Kościół pamięta w modlitwach.

Więcej na stronie Niedzieli legnickiej