Nuncjusz apostolski w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi przybył do Warszawy.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi przybył dziś (5.10.2023) do Warszawy. Funkcje dyplomatyczne podejmie po złożeniu listów uwierzytelniających na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

N. 9888/23

INFORMACJA

W dniu dzisiejszym przybył do Polski abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski i podjął swoje obowiązki wobec Kościoła w Polsce.

W najbliższym czasie, po złożeniu listów uwierzytelniających prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, podejmie też swoje funkcje dyplomatyczne.

Warszawa, 5 października 2023 r.

 ks. prał. Pavol Talapka, Chargé d’Affaires  a.i.

– To ogromna radość móc witać na polskiej ziemi przedstawiciela Ojca Świętego w osobie Nuncjusza Apostolskiego – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, witając w Warszawie nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego.

Bp Miziński stwierdził, że jest to „ogromna radość móc witać na polskiej ziemi przedstawiciela Ojca Świętego w osobie Nuncjusza Apostolskiego”. Podkreślił, że z każdym przybyciem nuncjusza apostolskiego wiąże się radość, nadzieja i ufność dla lokalnego Kościoła, „gdyż jego osoba symbolizuje szczególne więzy Kościoła partykularnego z Następcą św. Piotra”.

„Więzy synowskiej miłości i oddania zawsze cechowały relacje między Polską a Stolicą Apostolską. Polacy wyrażają swoją miłość do Papieża również poprzez gościnność okazywaną jego wysłannikom. Dlatego cieszymy się ogromnie z przyjazdu nowego przedstawiciela Ojca Świętego, którym jest abp Antonio Guido Filipazzi” – zaznaczył sekretarz generalny KEP.

Bp Miziński zwrócił także uwagę na to, że abp Filipazzi odbył w przeszłości pielgrzymkę do Polski oraz – jak sam mówił w wywiadach – „wzrastał z Janem Pawłem II”. „Cieszymy się, że abp Filipazzi przybywa do kraju, w którym pamięć o naszym wielkim Rodaku jest wciąż żywa, a jego nauczanie inspiruje nadal w głębszym przeżywaniu wiary oraz w służbie Bogu i Kościołowi” – dodał.

Sekretarz generalny KEP poprosił wiernych o modlitwę za nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz jego misję dyplomatyczną, „która jest również misją duchową, polegającą na umacnianiu wiary w ludzie Bożym poprzez łączność z Następcą św. Piotra”.

Abp Filipazzi został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce przez papieża Franciszka 8 sierpnia br. Ma 60 lat, pochodzi z archidiecezji mediolańskiej. Przez ostatnie sześć lat pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Nigerii.

BP KEP