O inicjatywach młodzieży diecezji legnickiej

– Nasza młodzież staje się coraz bardziej aktywna. Świadczą o tym min. inicjatywy o charakterze duszpasterskim, jakie młodzi ludzie podejmują wraz ze swoimi księżmi – powiedział biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 marca w budynku Seminarium Duchownego.

Organizatorem konferencji było duszpasterstwo młodzieży diecezji legnickiej oraz duszpasterstwo akademickie. Na spotkaniu z dziennikarzami była mowa o inicjatywach, jakie będą miały miejsce w najbliższym czasie na terenie diecezji legnickiej. Podjęty został również temat Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu 2019 roku w Panamie. Diecezję legnicką reprezentować będzie grupa kilkudziesięciu osób, które udadzą się na spotkanie z papieżem Franciszkiem pod opieką biskupa Marka Mendyka.

– Takie spotkanie to okazja doświadczenia wspólnoty wiary młodych ludzi z całego świata – powiedział bp Marek. Podzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem pobytu na Światowych Dniach Młodzieży w Hiszpanii, Brazylii i w Krakowie. – Teraz przed nami Panama – dodał. Bp Mendyk przypomniał dziennikarzom ideę tych spotkań zapoczątkowanych przez św. Jana Pawła II. Zachęcił też dziennikarzy do towarzyszenia młodym ludziom w tych przedsięwzięciach, o których mowa jest na konferencji prasowej.

Ks. Przemysław Superson, diecezjalny duszpasterz młodzieży, podkreślił, że przez te inicjatywy organizatorzy chcą dotrzeć do jak największej ilości młodych ludzi, aby nieść im przesłanie Ewangelii, aby ukazać im piękno wiary.

Pierwszym wydarzeniem, o którym mówił Jarosław Sobczyk, będzie plenerowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które rozpocznie się w Parku Miejskim 9 marca o 19,30. Uczestnicy przejdą ulicami Legnicy rozważając poszczególne stacje męki Pańskiej. – Naszą modlitwę zakończymy w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie odbędzie się adoracja Krzyża – powiedział przedstawiciel młodzieży.

Kolejnym ważnym momentem będzie przeżycie Niedzieli Palmowej. Będzie to kolejny Światowy Dzień Młodzieży przeżywany w łączności z Ojcem Świętym i młodzieżą całego świata. O przygotowaniach do tego dnia mówił ks. Przemysław Superson. – Już dziś zapraszamy młodych z całej diecezji do włączenia się w to wydarzenie. Poprzedzą je warsztaty muzyczne, które odbędą się w Legnicy w dniach 23-25 marca, a poprowadzą je znani nam krakowscy muzycy Hubert Kowalski i Paweł Bębenek. Owocem tych warsztatów będzie oratorium, które wysłuchamy właśnie w Niedzielę Palmową – zaznaczył ks. Superson.

– W tym roku obchody Niedzieli Palmowej będą przebiegały nieco inaczej. Nie będą połączone z Marszem dla Życia i Rodziny, jak to bywało w poprzednich latach. Ten marsz odbędzie się w czerwcu. Tym razem spotkamy się w kościele św. Tadeusza w Legnicy, gdzie o g. 14 biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odprawi Mszę św. – podkreślił ks. Przemysław. Po wspólnej modlitwie dalszy ciąg święta młodych będzie miał miejsce w hali widowiskowej legnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam odbędzie się koncert zespołu „Rock and fire”, połączony ze świadectwami wiary. Niedzielne spotkanie zakończy wspomniane oratorium.

Innym muzycznym wydarzeniem, w którym wezmą udział młodzi ludzie, będą warsztaty muzyczne przeprowadzone w Karpaczu w dniach 20-22 kwietnia. – Poprowadzą je młodzi ludzie Gabriela Jędrzejczyk oraz ks. Michał Marszałek, a odbędą się w ramach przygotowań do ogłoszenia św. Wawrzyńca patronem Karpacza – powiedział ks. Superson. Warto wspomnieć, że już od 1861 roku na najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce funkcjonuje kaplica św. Wawrzyńca. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia go patronem Karpacza. Warto też dodać, że muzykę, która będzie towarzyszyć tej uroczystości skomponował legniczanin Mateusz Kazimierski.

Ks. Przemysław Superson zapoznał też dziennikarzy ze szczegółami związanymi z wyjazdem na Światowe Dni Młodzieży, które w styczniu 2019 roku odbędą się w Panamie. – Nasza diecezja ma zarezerwowanych 20 miejsc. W tej chwili mamy już komplet zgłoszeń. Jednak liczymy na to, że jeśli będzie więcej chętnych, uda się znaleźć dla nich miejsce – powiedział duszpasterz młodzieży.

O kolejnych planach związanych z młodzieżą powiedział ks. Robert Bielawski, duszpasterz akademicki. Już w maju, w dniach 11-13, odbędą się w Legnicy Rekolekcje Młodych, które prowadzić będzie wspólnota św. Tymoteusza z Gubina. Będą one miały charakter biblijny i ewangelizacyjny.

Natomiast pod koniec roku szkolnego i akademickiego przewidziane jest Małe Spotkanie Młodych, połączone z ewangelizacją Legnicy. – Odbędzie się ono 16 czerwca. Będzie to okazja do uwielbienia, po którym młodzi ludzie wyruszą na ulice miasta, by poprzez krótkie scenki, muzykę i świadectwo dzielić się swoją wiarą. Przewidziany jest także koncert, wspólne zabawy i piknik młodzieżowy – zaznaczył ks. Bielawski.

Natomiast w dniach 22-23 czerwca w legnickiej katedrze już po raz kolejny odbędzie się Młodzieżowe Uwielbienie, które poprzedzą warsztaty uwielbienia. – Warsztaty poprowadzi wspólnota „Głos Pustyni” ze Skierniewic. Ich celem będzie nie tylko przeżycie spotkania w katedrze, ale mają one przygotować młodych ludzi do angażowania się w swoich parafiach i wspólnotach – dodał ks. Bielawski.

ksww