Odpust w Jubileuszowym Roku Świętego Józefa w Olszynie

Święty Józef na kartach Ewangelii nigdy nie wypowiedział ani jednego słowa. Jednak jego milczenie uczy nas tego, jak należy słuchać Boga i wypełniać Jego wolę. 19 marca br. we wzór Oblubieńca Bogurodzicy i Opiekuna Zbawiciela wpatrywali się olszynianie, chcąc w domu św. Józefa uczcić swego Patrona.

Tegoroczne liturgiczne obchody uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP w olszyńskiej wspólnocie parafialnej miały wyjątkowy charakter i to nie tylko dlatego, że w ubiegłym roku odpustowe uroczystości się nie odbyły z powodu pandemicznych obostrzeń, ale także dlatego, że liturgii przewodniczył wyjątkowy kapłan i w wyjątkowym czasie, jaki Kościół powszechny obecnie przeżywa. Jubileuszowy Rok Świętego Józefa to okazja do szczególnego dziękczynienia za wszystkie dobrodziejstwa, którymi Pan Bóg w minionych miesiącach obdarował olszyńska wspólnotę.
– W ubiegłym roku odpustowej Eucharystii miał przewodniczyć ks. prałat Andrzej Tracz, który w latach 1989-1993 był tu w Olszynie wikariuszem. Niestety warunki pandemii pokrzyżowały plany i dopiero dziś możemy cieszyć się z tego, że wspólnie dane nam jest oddać cześć św. Józefowi – powiedział ks. proboszcz Bogusław Wolański, witając parafian i gości na odpustowej Mszy św.

Ks. Andrzej Tracz, którego wielu parafian wciąż jeszcze dobrze pamięta z czasów duszpasterskiej posługi w Olszynie, nie tylko przewodniczył Mszy św., ale także wygłosił homilię, w której wskazał na św. Józefa – milczącego świadka zbawczej misji Jezusa. Przypomniał olszynianom, że z tej milczącej postawy Józefa mężczyźni, a zwłaszcza ojcowie i księża, powinni się uczyć jak słuchać głosu Boga i jak pokornie wypełniać Jego wolę, choć nie zawsze jest ona taka, jak byśmy chcieli.

– Święty Józef jest dla nas wszystkich wzorem posłuszeństwa Panu Bogu w trudnych chwilach życia – mówił Ksiądz Prałat w homilii. – Patrząc na to, co znaleźć możemy w Ewangelii, widzimy, że Bóg właśnie Jemu powierzył troskę o Świętą Rodzinę, nie Maryi, ale właśnie św. Józefowi. A On wykonał wszystko, co było konieczne, aby ochronić Jezusa i stawić czoło przeciwnościom.

Pełna relacja na stronie parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie.