Orszaki Trzech Króli 2020 w diecezji legnickiej

Kolejne parafie w diecezji legnickiej coraz częściej organizują w swoich miejscowościach we współpracy z placówkami oświaty, urzędami gmin, powiatów i miast Orszak Trzech Króli. 

Orszak Trzech Króli jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

___________________________________________________________

aktualizacja: 5 stycznia 2020

W tym roku na terenie naszej diecezji można wziąć udział w Orszaku Trzech Króli, 6 stycznia, w następujących miejscowościach:

+++

BOGATYNIA:

Parafia św. Ap. Piotra i Pawła w Bogatyni wraz z Parafią św. Maksymiliana Kolbe organizuje Orszak III Króli, który rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 w każdej z parafii, po Mszy św. kolędując z Orkiestrą Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” przejdziemy do Parku Jana Pawła II, gdzie Królowie złożą swoje dary św. Rodzinie.

+++

BOLESŁAWIEC:

Zapraszamy do udziały w Mszy świętej we własnych parafiach, które będą celebrowane około południa. Po tych Mszach z poszczególnych parafii wyruszą orszaki, a    finał odbędzie na bolesławieckim rynku ok. godz. 14.00, gdzie wszyscy połączą się w wielki Orszak, który dotrze do betlejemskiej stajenki, aby Mędrcy ze Wschodu i każdy z nas mógł pokłonić się Świętej Rodzinie z Nazaretu. W programie na scenie przewidziane są jasełka oraz wspólne kolędowanie (m. in. z amerykańskimi żołnierzami, którzy stacjonują w Bolesławcu).

+++

CHEŁMSKO ŚLĄSKIE:

Rozpoczynamy Mszą święta o godz.12.00. Po Eucharystii Orszak przejdzie wokół Rynku- dołączają Trzej Królowie jadący konno. Następnie Orszak uda się do żywej szopki, gdzie nastąpi złożenie darów oraz wspólne kolędowanie.

+++

CHOJNÓW:

Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 10.00 Mszami w kościołach; o godz. 11.00 nastąpi wyjście Orszaków; o godz. 11.30 spotkają się na Placu Zamkowym. O godz. 12.00 Trzej Królowie oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus na Rynku, gdzie nastąpi wspólne kolędowanie.

+++

JAWOR:

5 stycznia na godzinę 12.00 zapraszamy na Orszak Trzech Króli ulicami naszego miasta. Zapraszamy dzieci, młodzież, całe Rodziny. Otrzymamy tradycyjne śpiewniki i korony. Zakończenie przed wejściem głównym do kościoła pw. św. Marcina, gdzie będziemy wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki, a na zakończenie zostaniem poczęstowani pyszną grochówką ufundowaną przez Urząd Miasta i Gminy Jawor.

+++

JELENIA GÓRA:

Karkonoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 13:00 przy jeleniogórskiej bazylice pw. św. Erazma i Pankrecgo. Zapraszamy całe rodziny na wspólne jasełka uliczne.

+++

KARPACZ:

Po Mszy św. o godz. 12:00 zapraszamy na Orszak Trzech Króli.

+++

LEGNICA:

Orszak Trzech Króli rozpocznie się w Katedrze Legnickiej. Eucharystii o godz. 13.00 będzie przewodniczyć Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Ok. godz. 14.00 Orszak wyruszy spod katedry. W tym roku Orszak uświetni Orkiestra Górnicza ze Złotoryi oraz różnego rodzaju zespoły folklorystyczne tj. „Fudżijamki” z Proboszczowa, „Cichowodzianie” z Budziszowa Wielkiego itp. Poszczególne scenki podczas Orszaku przygotowały dzieci i młodzież ze szkół: Szkoły Podstawowej nr 6, Katolickiej Szkoły Podstawowej, Liceum Ogólnokształcącego nr 7 oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Orszak zakończy się wspólnym kolędowaniem w kościele pw. św. Jana Chrzciciela.

+++

LUBIN:

Zapraszamy na 7. Lubiński Orszak Trzech Króli. Rozpoczęcie o godz. 12.30 na lubińskim Rynku. Następnie przemarsz Orszaku ulicami miasta. Zakończenie odbędzie się na hali RCS.

+++

MĘCINKA:

Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 w kościele w Męcince. Razem z Maryją Orszak poprowadzą królowie jadący na koniach. Zatrzymamy się przy trzech bramach: heroda, anielskiej i pastuszków, aby wspólnie kolędować. Zakończenie Orszaku na placu przy kościele. Dla uczestników darmowy poczęstunek: barszczyk, gorąca zupa, bigos, herbata z malinami. Dzieci za darmo będą mogły przejechać się na koniach, którymi jechali królowie. Wśród atrakcji żywa szopka. Na zakończenie Orszaku rozstrzygnięcie konkursu z cennymi nagrodami na strój/przebranie orszakowe.

+++

OLSZYNA:

Orszak Trzech Króli zaczynamy Mszą św. o godz. 12.00 w kościele parafialnym, a następnie uroczyste przejście orszaku i zakończenie oddaniem pokłonu Dzieciątku Jezus. Po ciepłym posiłku, który odbędzie się w Hali Targowej przy ul. Legnickiej, koncert kolęd Męskiego Chóru Górniczego z Lubina (godz. 14.00). Zapraszamy do udziału.

+++

POLKOWICE:

Orszak Trzech Króli wyruszy z trzech parafii o godz. 12.00 wyznaczonymi trasami, z każdej parafii po jednym Królu, wszyscy spotkają się w Rynku ok. godz. 13.00. Po zakończeniu Orszaku w Rynku przejdziemy do amfiteatru w parku na Jasełka, które przedstawią uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej. Prosimy dzieci i młodzież, aby przygotowali na Orszak korony dla siebie oraz innych uczestników Orszaku.

+++

PROCHOWICE:

Po  Mszy Św. o godz. 11.00  odbędzie się już po raz ósmy   w naszym mieście Orszak Trzech Króli, przywracający tradycję ulicznych jasełek i wspólnotowego kolędowania. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie całe rodziny naszej parafii. Zwracamy się z prośbą do wszystkich dorosłych, o pomoc w przygotowaniu swoim dzieciom, jasełkowych strojów (aniołki, pasterze, królowie itp.).

+++

RZĄSINY:

Rozpoczniemy uroczystą Eucharystią o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Rząsinach i ok. godz. 13.30 wyruszymy w Orszaku na świetlice wiejską do Gradówka, gdzie będziemy mogli obejrzeć jasełka w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej z Rząsin oraz wspólnie kolędować. 

+++

ŚWIERADÓW ZDRÓJ:

Orszak Trzech Króli wyruszy z kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP po Mszy świętej o godz. 12:00. Dla uczestników korowodu mamy przygotowane korony, śpiewniki oraz plakietki. Zapraszamy parafian i gości do włączenia się w tworzenie barwnego korowodu świątecznego poprzez przygotowanie strojów i przebranie się za postacie z jasełek, a także zabranie ze sobą różnych instrumentów muzycznych oraz dzwoneczków, bębenków, grzechotek itp.

+++

WITKÓW:

Orszak Trzech Króli – wyjście sprzed szkoły o godz. 15.30 i przejście pod Gminny Ośrodek Kultury. Pokłon Mędrców przed Dzieciątkiem w żywej szopce. Później wspólne kolędowanie w sali Ośrodka Kultury.

+++

WOJCIESZÓW:

Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą świętą o godz. 12.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po zakończeniu Eucharystii następuje przemarsz przez miasto do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski. Już teraz prosimy o włączenie się do tej inicjatywy dzieci, młodzież jak i dorosłych.

 

___________________________________________________________

Jeżeli księżą, katecheci, szkoły organizują Orszak Trzech Króli w swojej miejscowości i chcieliby się podzielić tymi informacjami bardzo proszę o przesłanie szczegółów inicjatywy na adres e-mailowy: duszpasterski@diecezja.legnica.pl.