Powrót „Kociołka Kultury” po długich wakacjach.

Długie jesienne wieczory sprzyjają temu żeby zatrzymać się nad sprawami, o których na co dzień zwykle nie myślimy. Okazją do tego będzie skorzystanie z propozycji wspólnoty „Wiara i Rozum” oraz parafii pw. NSPJ w Lubinie, organizatorów 98 Salezjańskiego Kociołka Kultury.

Już w najbliższy piątek 24 listopada prof.dr hab Kazimiera Jaworska, historyk z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, specjalizująca się w zakresie powojennej historii Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Kościoła katolickiego na tym terenie podzieli się z zebranymi swoją ogromną wiedzą.

Wygłosi ona wykład na temat: „Organizowanie i status Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych (1945 – 1972)”.

Niedługo minie 80 lat polskiej obecności na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Wydawać się może za oczywiste, że wraz z obecnością naszych przodków na tych ziemiach od roku 1945, wynikającą z ustaleń mocarstw po drugiej wojnie światowej , z tworzeniem struktur nowego państwa polskiego, nastąpiło przejęcie władzy przez polską hierarchię kościelną. Nasz Gość opowie o tym, jak to się stało, że ponad ćwierć wieku po wojnie, papież Paweł VI w konstytucji apostolskiej „Episcolorum Poloniae coetus” opublikowanej 24.04.1972 ,nadał pełnoprawny kanoniczny status Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Będziemy się mogli dowiedzieć jaka była w tym rola papieży Jana XXIII i Pawła VI, na czym polegało zaangażowanie kardynałów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, o tym jak istotne znaczenie dla tych procesów miała wielka polityka. O tym i wielu innych interesujących sprawach będzie można usłyszeć podczas listopadowego „Kociołka”.

Jak zwykle można się będzie napić dobrej kawy (również orkiszowej, zaparzonej przez niezawodnego księdza Ryszarda Skocza)i poczęstować się słodkościami.

Początek spotkania o godzinie 18.30 w auli Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Bolesława Prusa 4.

Uwaga! Proszę zwrócić uwagę na zmianę miejsca spotkań.W imieniu własnym i organizatorów Zbigniew Rudnicki.