Ruszył proces beatyfikacyjny Henryka Pobożnego

W Diecezji legnickiej ruszył proces beatyfikacji Henryka II Pobożnego. Książę uważany jest za męczennika za wiarę i obrońcę chrześcijaństwa. Syn Świętej Jadwigi zginął w Bitwie pod Legnicą 9 kwietnia 1241 roku. Wówczas polskie rycerstwo stoczyło walkę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. Wprawdzie bitwa została przegrana, ale walka w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Tatarów na zachód Europy.  Postulatorem do prowadzenia sprawy piastowskiego księcia jako męczennika za wiarę został ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż – proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy.

Uroczystość ogłoszenia procesu beatyfikacji Henryka II Pobożnego rozpoczęła Msza święta w bazylice pw. Podwyższenia Krzyża św. w Legnickim Polu, której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Druga część uroczystości miała miejsce w znajdującym się nieopodal średniowiecznym kościele pw. Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny, który dziś pełni funkcję Muzeum Bitwy Legnickiej.  Według przekazów historycznych jest to miejsce odnalezienia ciała księcia Henryka, który zginął w Bitwie pod Legnicą. Tam zgodnie z procedurami kanonicznymi został powołany Trybunał beatyfikacyjny i Komisja Historyczna.  Pierwszą publiczną sesję poprowadził ks. kanclerz Józef Lisowski.

Książę piastowski Henryk II Pobożny był synem św. Jadwigi Śląskiej i księcia Henryka Brodatego. Jego żoną była Anna Przemyślidka, córka Przemysła Otokara I, króla Czech. 9 kwietnia 1241 r. Henryk II Pobożny stanął na czele wojsk sprzymierzonych broniących Legnicy przed najazdem mongolskim. W bitwie tej poniósł śmierć, jednak wojska mongolskie wycofały się z dalszego podboju Europy.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica