Secret Service Matki Boskiej, czyli porządkowi SM!

W Legnickim Polu wyczuć można już napiętą atmosferę. Nie ma się czemu dziwić, w końcu XXIV Spotkanie Młodych, któremu przyświeca hasło „ONA”, rozpocznie się w czwartek. Być może wielu z was zastanawia się, czy wydarzenie każdego roku przyciągające kilkuset młodych ludzi jest bezpieczne, czy nie kradną, kto pilnuje naszych noclegów itd. Spokojnie! I od takich zadań na Spotkaniu Młodych są ludzie! Mowa o tzw. porządkowych.

Poznać można ich po charakterystycznych pomarańczowych i żółtych kamizelkach, po tym, że bacznie przyglądają się wszystkiemu, co dzieje się dookoła, że są uśmiechnięci i życzliwi, ale również niezwykle odpowiedzialni. Ich służba polega na pilnowaniu w dzień i noc miejsc, w których śpią uczestnicy, czyli szkoły i pola namiotowego. Muszą być pod telefonami i muszą być gotowi do udzielania pomocy innym. I choć ich praca jest odpowiedzialna, to jednak o dziwo wszyscy, którzy byli porządkowymi w latach poprzednich mówią zgodnie- to niezwykle rozwijające duchowo zajęcie.

„Dzielimy się na dyżury, współpracujemy, młodsi stoją na warcie w dzień, starsi w nocy (…) lubimy się, tworzymy małą wspólnotę we wspólnocie całego spotkania, czasami przez te kilka dni czujemy się, jak rodzina (…).”- Mówił Jędrzej Biernacik, który pełni funkcje głównego porządkowego

„Choć niekiedy z powodu naszej posługi omijają niektórych z nas pewne punkty programu, to jednak ten sposób bezpośredniej pomocy drugiemu człowiekowi, idący w parze ze zmęczeniem fizycznym, uczy nas okazywania miłosierdzia innym i umacnia relację z Bogiem (…).”- Tak z kolei swoją posługę komentowała Agnieszka Augustynowicz, która porządkową była już kilka razy i również ten rodzaj służby w ramach SM wybrała w tym roku.

Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży- ks. Przemysław Superson- posługę w pomarańczowych i żółtych kamizelkach na SM skwitował krótko; „Inne diakonie: muzyczna, animatorzy itd. Niech mają cały czas  co robić, u was najlepiej, jakby wszystko przebiegało spokojnie i zgodnie z planem.” Oprócz porządkowych na Spotkaniu Młodych obecni będą również wolontariusze z tzw. aprowizacji, odpowiedzialnej za żywienie, służby medyczne i sanepid, czyli ci, którzy zadbają o pozostawienie Legnickiego Pola takim, jakie było do tej pory.