Spotkania formacyjne online – poradnik

Według najnowszego „Zarządzenia Biskupa Legnickiego w sprawie duszpasterstwa w stanie pandemii” z dnia 22 kwietnia 2020 roku wstrzymane są wszelkiego rodzaju spotkania grup i wspólnot działających przy parafiach.

Chciałbym zachęcić wszystkich księży oraz liderów świeckich do utrzymania kontaktu z poszczególnymi wspólnotami, grupami tj. wspólnoty młodzieżowe, biblijne, oaza, Służba Liturgiczna, Domowy Kościół itp. poprzez prowadzenia spotkań (do momentu ich przywrócenia w parafiach) posługując się współczesnymi narzędziami internetowymi.

Poniżej przedstawiam kilka możliwości zorganizowania takiego spotkania dla zamkniętej grupy oraz potrzebny sprzęt. Służę pomocą dla wszystkich księży oraz liderów świeckich, którzy będą potrzebowali szczegółowej pomocy w tym względzie:

1. FACEBOOK

szczegóły: https://www.facebook.com/help/1636872026560015

– konto na facebooku

– założenie grupy

– każdy z uczestników również musi posiadać konto

– komputer z kamerą lub komórka

Opis:

Facebook daje możliwość zorganizowania GRUPY prywatnej do której możemy zaprosić wszystkich członków naszej wspólnoty. Nikt poza nimi nie będzie mógł widzieć umieszczanych tam postów lub nagrań. Dzięki komputerowi lub komórce możemy przeprowadzić transmisję na żywo, czyli nasze spotkanie tylko dla tej konkretnej grupy.

2. YOUTUBE

szczegóły: https://creatoracademy.youtube.com/page/course/livestream?hl=pl

Wymagania:

– konto na YouTube (google)

– uczestnicy NIE MUSZĄ mieć założonego konta

– komputer z kamerą

Opis:

By móc zorganizować wirtualne spotkanie dla konkretnej grupy osób przeprowadzamy transmisję na żywo jako prywatną. Dzięki temu tylko osoby, które otrzymają link do transmisji będą mogły w niej uczestniczyć.

3. ZOOM

szczegóły: www.zoom-video.pl (program i rejestracja: www.zoom.us)

– konto na Zoom

– zainstalowany program (darmowy) na komputerze (PC, Mac) lub aplikacja na komórce, tablecie

– wykupienie licencji (licencja Basic jest darmowa)

Opis:

Zoom jest przestrzenią do zorganizowania bardziej zaawansowanej transmisji i spotkania. Organizacja transmisji na Facebooku lub YouTubie pozwalały na transmisję jednego obrazu z komputera (komórki) osoby prowadzącej do pozostałych członków wspólnoty.

Zoom pozwala na więcej. Wszystkie osoby uczestniczące będą mogły się widzieć poprzez swoje kamery na ekranach monitorów, komórek (max. 100 osób w wersji darmowej). Można podczas spotkania pokazać prezentację lub film (oczywiście na Facebook lub YouTube używając programów do streamingu np. OBS, Wirecast, Ecamm można zrobić to samo, lecz wymaga więcej pracy dla osób niezorientowanych w temacie.

Jedynym ograniczeniem, które posiadamy w wersji darmowej ZOOMA to czas spotkania, który jest ograniczony do 40 minut (można po prostu zrobić spotkanie w dwóch częściach z przerwą) oraz program w języku angielskim.

***

Zachęcam do skorzystania z tych możliwości, dzięki którym formacja naszych wspólnot będzie dalej funkcjonowała.

Jednocześnie pamiętajmy, że każde spotkanie w świecie wirtualnym ma prowadzić do świata realnego, gdzie tworzymy konkretną wspólnotę Kościoła. Wirtualna przestrzeń jest w obecnym czasie narzędziem pozwalającym kontynuować wszelkie inicjatywy podjęte przed wystąpieniem pandemii, lecz tylko narzędziem.