Święto św. Floriana w Lubomierzu

W sobotę 6 maja w kościele w Lubomierzu była sprawowana Eucharystia z okazji wspomnienia św. Floriana – patrona strażaków. Uczestniczyli w niej druhowie z OSP Gminy i Miasta Lubomierz, ich rodziny i parafianie.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, delegacja OSP z Ulesia k/Legnicy oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Mszy św. w intencjach wszystkich druhów i druhen z OSP Gminy i Miasta Lubomierz oraz ich rodzin przewodniczył bp Stefan Cichy. Wraz z biskupem Seniorem przy ołtarzu stanęli: kapelan strażaków ks. Piotr Olszówka oraz proboszcz parafii ks. kan. Erwin Jaworski.

Bp Stefan w wygłoszonej homilii podkreślił, że powołanie strażaków cechuje troska i nieustępliwość w szukaniu człowieka w niebezpieczeństwie. „Strażak zawsze jest gotowy nieść pomoc” – powiedział. Ksiądz Biskup przypomniał także szczegóły z życia św. Floriana oraz historię miejscowości St. Florian k/Linzu w Austrii.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele strażaków podziękowali ks. Biskupowi za modlitwę i obecność w Lubomierzu, wręczając Gościowi na pamiątkę małą domową gaśnicę. „Brałem udział w różnych uroczystościach związanych z obchodami Dnia Strażaka, ale tak oryginalnego prezentu jeszcze nigdy nie dostałem” – ze szczerą radością wyznał ks. Biskup.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przykościelnym, gdzie bp Stefan poświęcił nowy sprzęt strażacki, min. łódź ratowniczą dla OSP w Lubomierzu, potrzebną do akcji na różnych zbiornikach wodnych. Szczególnie zasłużonym strażakom wręczono odznaki, natomiast strażakom, którzy podnieśli swoje kwalifikacje z zakresu ratownictwa wręczono certyfikaty ukończenia specjalistycznego szkolenia.

Integracyjna część strażackiego święta przeniosła się do świetlicy w Olesznej Podgórskiej. Warto dodać, że w myśl hasła OSP: „Bogu na chwałę – ludziom na pożytek”, druhowie biorą udział nie tylko w akcjach ratowniczych. Dzięki owocnej posłudze ks. kapelana coraz częściej włączają się w życie religijne wspólnoty parafialnej. Uczestniczą też w organizacji obchodów uroczystości państwowych i religijnych. Pełnią honorową wartę przy Grobie Pańskim czy przygotowują ołtarz i biorą udział w procesji Bożego Ciała. Strażacy włączają się także w akcje charytatywne. Zarówno podczas Eucharystii w Lubomierzu jak i podczas biesiady złożyli ofiarę, która została przekazana na zakup nowej endoprotezy dla 23 letniego Krzysztofa – mieszkańca parafii. Ponadto druhowie z jednostki w Olesznej Podgórskiej – we współpracy z OSP w Ulesiu – od lat pomagają w organizacji diecezjalnej pielgrzymki osób niepełnosprawnych i służą im pomocą na trasie z Legnicy do Krzeszowa.

 

[flickrstream id=”4″]