Jaki jest cel synodu?

Papież Franciszek chce usłyszeć od całego Kościoła o tym, co dzieje się w lokalnych parafiach. On i biskupi chcieliby wiedzieć, co według poszczególnych osób powinniśmy robić, aby pomóc ulepszać nasze parafie. Sposób, w jaki to zaproponował, to proces synodalny. Synod oznacza „podróżowanie razem” i polega na słuchaniu Ducha Świętego i siebie nawzajem, aby rozeznać drogę, którą zostaliśmy wezwani do wspólnego kroczenia. Synod „ma na celu inspirowanie ludzi do marzeń Kościele, do którego jesteśmy wezwani, aby rozkwitały nadzieje ludzi, budziły zaufanie, opatrywały rany, tkały nowe i głębsze relacje, uczyły się od siebie nawzajem, budowały mosty , aby oświecić umysły, ogrzać serca i przywrócić siłę naszym rękom do naszej wspólnej misji”

Koordynator diecezjalny Synodu Biskupów

ks. dr hab. Bogusław Drożdż, prof. PWT

ADRES:

Parafia rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski

pl. kard. Stefaan Wyszyńskiego 1

59-220 Legnica

Modlitwa za XVI Synod Biskupów

Podstawowe dokumenty synodalne

Vademecum synodu o synodalności

Oficjalny podręcznik słuchania i rozeznawania w Kościołach lokalnych: etap pierwszy (październik 2021 – kwiecień 2022) w diecezjach i konferencjach episkopatów prowadzący do Zgromadzenia Synodu Biskupów w październiku 2023 roku
POBIERZ

Dokument przygotowawczy – Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja

Dokument wprowadzający w synod 2021-2023. Jest mniej praktyczny niż Vademecum, wartościowy w kontekście biblijnych podstaw synodu.
POBIERZ

Synodalność w życiu i misji Kościoła

Dokument przygotowany przez Międzynarodową Komisję Teologiczną

Znaczenie logo synodu 2021-2023

Krótkie wyjaśnienia znaczenia loga synodu – na podstawie tłumaczenia dokumentu udostępnionego przez Stolicę Apostolską. Dokument pochodzi ze strony poświęconej synodowi w Archidiecezji Płockiej.
AKTUALNOŚCI SYNODALNE

Kalendarium konsultacji synodalnych

7 grudnia 2021

Spotkanie księży pracujących w instytucjach diecezjalnych