Transitus w Legnicy [FILM]

Czciciele św. Franciszka z Asyżu przeżywali kolejną rocznicę jego narodzin dla nieba.

O godzinie 19.30 w czwartek 3 października w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy zakończyła się wieczorna Eucharystia. Jednak wierni nie tylko nie wstali z ławek by ruszyć do wyjścia ze świątyni, ale na dodatek coraz to nowi do niej wchodzili. Gdy zgaszono światła świątynia zafalowała migotaniem licznych płomieni świec. Dzierżyli je w rękach uczestnicy nietypowego, bardzo franciszkańskiego nabożeństwa, które właśnie się rozpoczynało.

Nosi ono nazwę Transitus, w wolnym tłumaczeniu oznacza przejście, które sprawowane jest przez duchowych spadkobierców św. Franciszka z Asyżu. Kościół wspomina jego narodziny dla nieba 4 października. W wigilię tego wydarzenia wspólnoty franciszkańskie gromadzą się, by wspominać jego życie oraz spotkanie z „siostrą śmiercią”.

W legnickiej świątyni zebrali się gospodarze parafii czyli ojcowie franciszkanie konwentualni (tzw. czarni), ale obecni byli też ojcowie franciszkanie (tzw. brązowi) z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Wraz z nimi modlili się też członkowie Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego, siostry ze zgromadzenia Sióstr Franciszkańskiej Rodziny Maryi oraz liczni wierni.

Miejscem modlitwy była kaplica boczna, gdzie w ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Franciszka. Podczas nabożeństwa czytane są listy świętego Franciszka do braci, śpiewane są pieśni ku jego czci a także opisy jego śmierci.

Pełna fotorelacja na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.

 

X