Ustanowienie nowych lektorów w diecezji legnickiej

Diecezja legnicka od dzisiaj ma dodatkowych sześciu stałych lektorów.

W środę 30 września podczas wieczornej Eucharystii w legnickiej katedrze biskup legnicki pobłogosławił i posłał sześciu mężczyzn do posługi lektoratu. Są to: Tomasz Berezicki i Antoni Puk z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jeżowie Sudeckim, Leon Hałka i Paweł Kremza z parafii pw. św. Marcina w Jaworze, Wiesław Komarnicki-Iwaszczykowicz z parafii pw. Objawienia Pańskiego w Brenniku praz Jan Przygrodzki z parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze.

Powinności stałych lektorów różnią się od tych, które są udziałem chłopców czytających lekcje w czasie Eucharystii w naszych parafiach. Chłopcy pełnią tylko funkcję lektora. Pobłogosławieni mężczyźni są posłani do pełnienia posługi.

Dlatego ich zadaniem będzie rozwijanie pobożności związanej z czytaniem Pisma Świętego, pomoc proboszczom w przygotowaniach wiernych do przyjęcia niektórych sakramentów oraz posługa charytatywna. Wynika to z dokumentu pt. „Instrukcja Episkopatu Polski w sprawie udzielania posługi lektora i akolity świeckim mężczyznom”.

Obok samego błogosławieństwa przyjętego na klęcząco, symbolicznym posłaniem było wręczenie przez biskupa legnickiego nowym lektorom krzyży oraz Pisma Świętego.

Pełna fotorelacja na stronie LEGNICKIEGO GOŚCIA NIEDZIELNEGO.

X