VI Kongres Rodzin, w łączności z Rzymem

W sobotę, w Krzeszowie odbył się VI Kongres rodzin diecezji legnickiej, któremu towarzyszyło hasło: Miłość w rodzinie.

Okazją do spotkania były dwa diecezjalne jubileusze: 30-lecie powstania diecezji legnickiej, 25-lecie wizyty św. Jana Pawła II i koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Tegoroczny Kongres odbył się także w łączności z trwającym X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie.

Do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyły rodziny działające w różnych wspólnotach formacyjnych i nie tylko, w sumie kilkaset osób. Organizatorzy zaprosili uczestników do wspólnej modlitwy, do wysłuchania konferencji oraz do rekreacji. Było coś i dla dorosłych i dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne, zabawy oraz dmuchańce.

Kongres rozpoczął się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie była część formacyjna, w której prelekcje wygłosili: ks. prof. Jan Klinkowski, który mówił o godności i znaczeniu małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety w perspektywie objawienia Bożego, natomiast ks. prof. Stanisław Araszczuk podjął temat świętowania Dnia Pańskiego w rodzinie katolickiej.

Centralnym momentem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Obecny był także bp senior Stefan Cichy oraz księża, którzy przyjechali z rodzinami ze swoich parafii. Podczas Eucharystii wystąpił także chór dziecięco-młodzieżowy Cantabile z Polkowic pod dyrekcją Joanny Kący. Na zakończenie mszy św., przez obrazem Matki Bożej Łaskawej, bp Andrzej zawierzył rodziny diecezji legnickiej Niepokalanemu Sercu Maryi.

Po wspólnej agapie był czas na prezentacje artystyczne. Wystąpiła Złotoryjska Górnicza Orkiestra Dęta, zespół folklorystyczny Fudżijamki oraz chór Cantabile. Po muzycznej przerwie była też godzina świadectw, którymi podzieliły się małżeństwa przybyłe na spotkanie.

VI Kongres Rodzin zakończyła koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ks. Robert Kristman, wikariusz generalny diecezji legnickiej.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica