Warszawa. Patent oficerski przyznany

Ks. Piotr Marciniak od ostatniej soboty jest oficerem Wojska Polskiego.

W sobotę 20 marca br. w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyło się uroczyste wręczenie patentów oficerskich kapłanom, którzy ukończyli „kurs przeszkalania kadr rezerwy na godzinę W”. Ks. Piotr Marciniak przeszedł go razem z innymi kapelanami w lipcu i sierpniu 2020 roku w Wyższej Szkole Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Szkolenie odbywało się w ramach korpusu osobowego duszpasterskiego.

– Zgłaszają się do niego chętni kapłani. Były roczniki w których brało udział nawet po 40 osób. Tym razem było nas 23. Byli tacy, których poprosili biskupa albo sami bardzo chcieli. Byli księża katoliccy z diecezji, kilku księży prawosławnych, dwóch protestantów – w tym ksiądz z Legnicy – a także ksiądz z ordynariatu polowego, który nie miał jeszcze kursu i promocji oficerskiej – tłumaczy ks. Piotr.

Cały kurs odbywał się tak, jak szkolą się oficerowie – było szkolenie podstawowe, przysięga wojskowa, dalszy kurs z elementami kursu oficerskiego. Całość sierpniowego kursu spiął egzamin oficerski. Po nim nastąpiło kilka miesięcy kompletowania dokumentów, które ostatecznie w lutym bieżącego roku znalazły się na biurku Andrzeja Dudy, prezydenta RP. Ten je podpisał, co pozwoliło na uroczystość wręczenie patentów oficerskich.