Wielkie wiosenne sprzątanie Krzeszowa

Krzeszów to miejscowość wyjątkowa, jej walory duchowe i artystyczne z roku na rok przyciągają tłumy turystów i pielgrzymów z Polski i całej Europy. Nie dziwi więc fakt, że wraz z atrakcyjnością miejsca rosną również coraz większe oczekiwania gości. Wszyscy chcemy, aby nasza mała ojczyzna piękniała, by była zadbana. Tego oczekują także od nas również odwiedzający.

Poczuwając się do odpowiedzialności za okolicę pocysterskiego Opactwa, fundacja Europejska Perła Baroku, wspólnie z lokalną społecznością przeprowadziła wiosenną akcję „#WiosennePorządki – czyli wielkie sprzątanie Krzeszowa”. Odbyło się ono w czwartek 21 marca, w I dzień wiosny.

Wzięli w niej udział duszpasterze, pracownicy fundacji, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy Krzeszowa. Nasza okolica jest czystsza o ponad 20 worków śmieci! Wsparła nas również Gmina Wiejska Kamienna Góra i Szkoła Podstawowa w Krzeszowie.

Po stopnieniu śniegu naszym oczom ukazał się przykry widok, zwłaszcza wzdłuż naszych dróg i ścieżek rowerowych. Widoczne worki śmieci leżące po rowach, setki papierków rozwiewanych przez wiatr, plastikowe butelki czy też akcesoria samochodowe – to smutny widok. Przy tej okazji warto sobie uświadomić, że nadzieja pozostaje w nas – rodzicach, wychowankach, nauczycielach, duchownych, samorządach, organizacjach. Tylko systematyczna edukacja podkreślana aktywnymi działaniami może dokonać pozytywnych zmian w mentalności ludzi.

Nasza wiosenna akcja stanowiła podwaliny pod szeroką kampanię dotyczącą ochrony środowiska. Jednocześnie ma ona pokazać mieszkańcom innych wsi i miast, że o środowisko, czyli własną przestrzeń życia, można i należy zadbać. Zachęcamy wszystkich do organizowania tego typu zrywów społecznych, to naprawdę proste!

 

X