Wyjątkowa bliskość – warsztaty chustonoszenia

W sobotę 10 czerwca w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie odbyły się kolejne warsztaty zorganizowane przez Specjalistyczną Poradnię Rodzinną im. św. Joanny Beretty Molli. Tym razem były one skierowane do rodziców najmłodszych dzieci, a dotyczyły noszenia pociech w chustach.

Zajęcia prowadziła Paulina Cybuch, „Chustodziejka”, żona i mama trójki dzieci, psycholog, doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po szkole ClauWi® i promotorka karmienia piersią. Warsztaty obejmowały wstęp teoretyczny z zakresu rozwoju psychoruchowego dziecka, ćwiczenia wiązań na lalkach treningowych, a na koniec – motanie chusty z własnym dzieckiem.

Pierwsza, poranna sesja warsztatowa obejmowała naukę wiązań kangur i kieszonka, i była skierowana do rodziców dzieci w wieku od urodzenia do ok. 4 miesiąca życia. Druga, popołudniowa, skupiała się na nauce noszenia dziecka na plecach w wiązaniu plecak prosty – ta adresowana była do rodziców dzieci od 4 miesiąca życia wzwyż.

Wolne miejsca na obie sesje warsztatowe rozeszły się bardzo szybko, a zainteresowanie warsztatami o tej tematyce znacznie przekroczyło możliwości logistyczne Poradni. Tak duże zapotrzebowanie na tego typu zajęcia cieszy, bo oznacza, że coraz więcej rodziców (nie tylko mam!) chce doświadczyć ze swoim dzieckiem szczególnej bliskości, jaką daje noszenie w chuście, a także pozytywnie wpłynąć na jego rozwój psychoruchowy w ten właśnie sposób.

 – To świetny sposób na stworzenie wyjątkowej więzi z dzieckiem, ofiarowanie mu poczucia bezpieczeństwa. Także profilaktyka wad postawy, pomoc w przypadku kolek. A w dodatku, gdy mam dziecko w chuście, mogę wejść tam, gdzie z wózkiem nie dam rady! Poza tym, nosząc tak dziecko, odciążam swój kręgosłup i wreszcie mam dwie wolne ręce! – mówi jedna z mam, entuzjastek chustowania.

Trudno było nie zgodzić się z tą wypowiedzią, patrząc na sobotnie warsztaty. Obserwując z boku naukę wiązania chust można było zobaczyć naprawdę wiele ciepła, miłości i bliskości. Dzieci, nawet te, które początkowo protestowały przeciwko byciu przywiązanym do rodzica, po chwili wyciszały się, uspokajały i… zasypiały, wzbudzając entuzjazm i niekłamany zachwyt wszystkich uczestników zajęć. Wielu rodziców wyjeżdżało z warsztatów z pustym wózkiem, za to z dzieckiem zamotanym z przodu (młodsze) lub na plecach (starsze).

Wyjątkowa atmosfera i wysoki poziom tych zajęć, to z pewnością głównie zasługa prowadzącej, Pauliny Cybuch. Indywidualne, ale i pełne profesjonalizmu podejście do każdego z uczestników, wiele cierpliwości i ciepła, jakie okazywała zarówno rodzicom, jak i maluchom, procentowały tym, że każdy z tych warsztatów wyniósł nie tylko wiedzę i konkretne, bardzo praktyczne umiejętności, ale także dobry nastrój przynajmniej na cały nadchodzący tydzień. Można zaryzykować stwierdzenie, że były to jedne z najbardziej pełnych uśmiechu warsztatów, jakie odbyły się w lubińskiej Poradni. Afirmacja macierzyństwa, rodzicielstwa i bliskości, jakiej dostarczyły te zajęcia z pewnością będzie konkretnym wsparciem dla rodziców na najbliższy czas w ich życiu ich i życiu ich dzieci. Podobnie jak zdobyte na warsztatach umiejętności.

kontakt z Poradnią: tel. 697 672 275, poradniajbm@diecezja.legnica.pl

www.pr.diecezja.legnica.pl  |  facebook.com/poradniajbm

kontakt z Chustodziejką: facebook.com/chustodziejka

 

[flickrstream id=”24″]