Zagłębie Miedziowe na szlaku

30 pątników z z Lubina, Polkowic i okolicznych miejscowości wędruje w czerwonej grupie nr 1, której patronuje Święta Barbara. W grupie powiewają narodowe flagi, czerwone flagi, a pątnicy ubrani są w czerwone koszulki. Po raz pierwszy idą pod wodzą nowego przewodnika – diakona Piotra Kaściszyna.

Wśród pątników są pielgrzymi, którzy wędrowali do sanktuarium w Gietrzwałdzie, teraz idą na Jasną Górę! Wówczas, w ciągu 18 dni, pokonali 555 km. Trasa przez Wielkopolskę, Kujawy oraz Warmię wiodła głównie polnymi i leśnymi drogami. Dziennie mieli do pokonania około 40 km. Do Gietrzwałdu dotarli 27 czerwca. W tym dniu przypadała kolejna rocznica objawień maryjnych. Teraz w grupie nr 1 pielgrzymują na Jasną Górę.

Jubileuszowa piesza pielgrzymka z Legnicy na Jasną Górę to także czas na podsumowań i wspomnień. Na przestrzeni 30 lat wiele się wydarzyło i wiele się zmieniło. Na pątniczym szlaku udzielano chrztów św., była I Komunia Święta, zawierano związki małżeńskie, były też i prymicje kapłańskie. Zmieniała się trasa, pątnicy i przewodnicy. Przez 9 lat na Jasną Górę pielgrzymów z Zagłębia Miedziowego prowadził ks. Tomasz Hęś. Podczas 25. jubileuszowej legnickiej pieszej pielgrzymki oddał przewodnictwo grupy w ręce nowego kierownika ks. Jakuba Bochyńskiego.  – Nie mogłem dzielić serca między parafię a pielgrzymkę przyznaje ks. Tomasz Hęś, obecnie proboszcz parafii św. Urszuli w Gwizdanowie.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica