Zaproszenie na Jubileusz Biskupa Seniora

Umiłowani Diecezjanie!

30 marca br. przypada 80. rocznica urodzin Księdza Biskupa Stefana Cichego. Ostatni czas obfitował również w inne ważne rocznice Dostojnego Jubilata. W 2018 roku obchodziliśmy bowiem 55. rocznicę Jego święceń prezbiteratu oraz 20. rocznicę święceń biskupich.

Biskup Stefan urodził się na Górnym Śląsku w Przyszowicach k. Gliwic. Wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Po otrzymaniu święceń prezbiteratu studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, a następnie na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie uzyskał doktorat z liturgiki.

Przez kilka lat pracował jako duszpasterz w katowickich parafiach. Był wykładowcą liturgiki w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, a z czasem został najpierw wicerektorem, a potem rektorem tego Seminarium. Jest autorem wielu publikacji książkowych i artykułów, szczególnie z dziedziny liturgii.

W 1998 roku przyjął sakrę biskupią jako biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Przez 10 lat był przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w ramach Episkopatu Polski oraz redaktorem naczelnym biuletynu „Anamnesis” wydawanego przez tę Komisję. W 2005 roku przez papieża Jana Pawła II został powołany na stolicę biskupią w Legnicy.

Wielu z Was, Drodzy Diecezjanie, poznało Biskupa Stefana podczas uroczystości diecezjalnych, wizytacji parafialnych, celebracji sakramentu bierzmowania czy innych licznych spotkań. Wiemy, jak bardzo Księdzu Biskupowi leży na sercu troska o piękno liturgii i o częste uczestnictwo wiernych w Eucharystii. Znamy go jako gorliwego Pasterza, otwartego na drugiego człowieka. Dla górników – jak górnik, z ratownikami górskimi, jak jeden z nich. Jeśli tylko zdrowie pozwalało, uczestniczył w Biegu Piastów organizowanym co roku na Polanie Jakuszyckiej. Gdy poważnie chorował, cała Diecezja modliła się o jego zdrowie.

Przed pięciu laty Biskup Stefan Cichy zakończył swoją 9-letnią posługę Biskupa Diecezjalnego i obecnie jest na emeryturze. Nadal jednak, w miarę swoich sił oraz gdy zachodzi taka potrzeba, na moją prośbę posługuje w naszej Diecezji.

Jubileusz jest okazją do okazania wdzięczności Panu Bogu i ludziom. Pragniemy więc okazać nasze dziękczynienie Panu Bogu za dar życia i posługi Biskupa Stefana w dniu Jego 80. urodzin. W sobotę, 30 marca br. o godz. 12.00 będziemy celebrować uroczystą Eucharystię w katedrze legnickiej.

Serdecznie zapraszam duchowieństwo, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych naszej Diecezji do włączenia się w uroczyste obchody tego Jubileuszu. Otoczmy modlitwą Dostojnego Jubilata, dajmy wyraz wdzięczności Panu Bogu przez udział w Eucharystii w katedrze legnickiej. Nasza obecność na jubileuszowych uroczystościach niech będzie też okazją do podziękowania samemu Biskupowi Stefanowi i okazaniem Mu czci, szacunku i miłości.

Życzymy Księdzu Biskupowi, by zawsze doświadczał mocy słów obranych jako zawołanie biskupie: „Per Crucem ad Lucem” – „Przez Krzyż do Światła”. Niech światło Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Jezusa udziela się w dalszym życiu i posługiwaniu Dostojnego Jubilata, w każdej celebrowanej liturgii i w każdym spotkaniu z drugim człowiekiem.

Jeszcze raz zapraszam do modlitwy za Czcigodnego Biskupa Jubilata i na uroczystą Eucharystię w katedrze legnickiej.

Na owocne przeżywanie trwającego czasu Wielkiego Postu wszystkim z serca błogosławię

 

 + Zbigniew KIERNIKOWSKI
BISKUP LEGNICKI

___________________________________________

ZARZĄDZENIE

Odezwę Biskupa Legnickiego należy odczytać w ramach ogłoszeń duszpasterskich we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie Diecezji Legnickiej w III Niedzielę Wielkiego Postu 24 marca 2019 roku.

 

+ Marek MENDYK
WIKARIUSZ GENERALNY

 

DO POBRANIA:

 

 

 

X