Akcja Katolicka obchodziła swoje święto patronalne

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to wyjątkowy dzień dla członków jednego z najbardziej tradycyjnych świeckich stowarzyszeń.

Akcja Katolicka 24 listopada obchodziła swoje święto patronalne. Z tej okazji w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym zorganizowano konferencję, której punktem centralnym był wykład pt.: „W trosce o dobro wspólne” ks. dr hab. Grzegorza Sokołowskiego, pracownika naukowego Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Zwieńczeniem spotkania była Msza św. w kościele katedralnym, której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Hierarcha nie pojawił się tylko na tej części wydarzenia,ale towarzyszył wiernym z Akcji Katolickiej od samego początku.

Biskup legnicki wręczał nagrody najbardziej zasłużonym parafialnym oddziałom stowarzyszenia, po czym skierował do zebranych swoje słowo. – My wszyscy jesteśmy grzesznikami i wszyscy jako grzesznicy jesteśmy winni. To, czy ktoś zawinił dużo czy mało nie ma znaczenia. Potrzebujemy spotykania się z tym Sprawiedliwym, który nas nie oskarża, ale Który daje nam nadzieję, że jest inna droga – mówił hierarcha. Biskup wskazywał na problemy związane z wychowaniem młodzieży ogarniętej falą pornografii – My tego nie zmienimy przez zwalczanie – powiedział duchowny, starając się prowadzić bardziej ku pokazywaniu młodym alternatywy, otwartej walki z narastającym zjawiskiem.

Wykład ks. G. Sokołowskiego dzielił się natomiast na dwie części. W pierwszej z nich mówca dokonał rozróżnienia między interesem osoby, a interesem społeczności. – Jeżeli twoje dobro nie jest zgodne z dobrem wspólnym, to oznacza, że trzeba coś przepracować. Gdzieś musiał wkraść się egoizm – powiedział prelegent. – Jednostki włączają się do społeczeństwa dla dobra wspólnego – dodał. Druga część wykładu dotyczyła natomiast aktywności w partiach politycznych. Ks. G. Sokołowski wskazał, w jaki sposób chrześcijanin ma działać w tej sferze życia społecznego. – Nie z mandatu Kościoła, ale dla dobra wspólnego. Styl poczynań katolika ma jednak wynikać z nauczania Kościoła. Celem jest zmiana świata na lepsze – tłumaczył kapłan.

Po wykładzie odbyło się krótkie spotkanie przy stole, po czym specjalnie dla zebranych gości wystąpił zespół wokalny Cantus mirabilis przy katedrze legnickiej. Do tej właśnie świątyni przeniosła się uroczystość, w trakcie której Akcja Katolicka wprowadziła swój poczet sztandarowy. Eucharystia pod przewodnictwem bp Zbigniewa Kiernikowskiego zakończyła kolejne obchody święta patronalnego AK, która funkcjonuje w diecezji legnickiej od 1995 r.

Pełna fotorelacja na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.