Nabożeństwo Drogi Światła
Data publikacji: środa, 17-05-2017
Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w nabożeństwie Drogi Światła, które w środę 17 maja odbyło się w parafii MB Królowej Polski na osiedlu Kopernika w Legnicy. Modlitwie przewodniczył ks. Sławomir Stasiak, Moderator Dzieła Biblijnego DL.
Wraz z nim rozważania prowadził ks. Ryszard Wołowski, proboszcz miejscowej parafii. To pierwsze takie nabożeństwo, odprawiane w Legnicy. - Droga Światła to rzecz znana od pierwszych wieków chrześcijaństwa, chociaż mało popularna obecnie – mówi ks. Sławomir Stasiak. - Droga Światła jest nabożeństwem bardzo analogicznym do dobrze nam znanego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jednak tutaj, nie koncentrujemy się na cierpieniu i męce Chrystusa, tylko na radosnych momentach z życia Kościoła. To nabożeństwo daje możliwość przypomnienia tych momentów, zależnie od tematu który byśmy chcieli wybrać – mówi ks. Stasiak.
- Ponieważ tematem tegorocznego Roku Duszpasterskiego, a także Tygodnia Biblijnego było nawiązanie do słów z Ewangelii św. Marka „Idźcie i głoście”, dlatego też do naszego nabożeństwa wybraliśmy 14 postaci apostołów i uczniów Jezusa, z którymi przeszliśmy tę Drogę Światła.
Wśród czternastu wybranych osób znaleźli się m.in.: św. Piotr, św. Andrzej, Jakub Większy i św. Jan oraz św. Jakub Mniejszy. Z postaci poza apostolskich wybrano m.in. św. Tymoteusza i Tytusa, a także diakona Szczepana i diakona Filipa. Podobnie jak nabożeństwo Drogi Krzyżowej, nabożeństwo Drogi Światła związane jest z medytacja nad obrazami, dlatego też postacie wybranych świętych zostały wyświetlane na specjalnie ustawionym ekranie. Przy każdej kolejnej stacji było zapalana jedna świeca, które po zakończeniu nabożeństwa stworzyły drogę światła prowadzącą do ewangelii. Warto dodać, że materiały do nabożeństwa przygotowali diakonii legnickiego Seminarium Duchownego.
Droga Światła (Via Lucis) jest wzorowana na stacjach Drogi Krzyżowej, a jej celem jest podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele. Nabożeństwo to powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej, a inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie, przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa - Droga Światła).
[flickrstream id="14"]
Pozostałe aktualności
21.10.2024
01.10.2024
16.09.2024