Sukces poradni rehabilitacyjnej Caritas
Data publikacji: poniedziałek, 18-11-2024
Otworzyli się zaledwie rok temu, a już 4,5 tysiąca razy przyjęli w swoich gabinetach malutkich pacjentów.
W piątek 15 listopada 2024 roku minął rok od kiedy swoje drzwi na małych pacjentów szeroko otwarła Przychodnia Rehabilitacji Dzieci FizjoDuo w Legnicy (ul. Poselska 14). Rocznica była okazją do podsumowania pierwszy 12 miesięcy działalności poradni. Ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej mówi, że pomysł na stworzenie takiego miejsca był odpowiedzią na sygnały płynące od rodzin z chorymi dziećmi, że brakuje takiego miejsca w Legnicy. Podobą poradnię Caritas prowadzi także w Jeleniej Górze i w obu miejscach pacjentów nie brakuje.
- Do dzisiaj w FizjoDuo udało się przyjąć prawie małych pacjentów aż 4,5 tys. Razy. To były zarówno wizyty lekarskie, rehabilitacyjne, jak i logopedyczne oraz psychologiczne. Widać więc, że zapotrzebowanie na tego typu miejsce w Legnicy było ogromne. I do dzisiaj jest. Mało tego - zdarza się, że mali pacjenci muszą czekać na pierwszą wizytę kilka miesięcy, bo mamy takie obłożenie. Ale czekają i cieszymy się za każdym razem, kiedy już możemy rozpocząć z nimi pracę rehabilitacyjną - mówi ks. Serafin.
Katarzyna Kardasz, kierownik FizjoDuo, mówi, że rok działalności minął bardzo szybko.
- Bardzo cieszy nas to, że mogliśmy pomóc w ciągu tego czasu tak wielu osobom. To pokazuje, że tego typu placówki, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, są bardzo potrzebne. Jest bardzo wielu chętnych i mimo że staramy się przyjąć wszystkich małych pacjentów na jak najszybsze terminy, bo wiemy, że każdy dzień jest ważny w rehabilitacji, zdarza się, że powstają kolejki .Dodatkowo cieszymy się, że współpracujemy z Collegium Witelona i studenci z kierunku fizjoterapii odbywają u nas praktyki – zaznacza.
W poradni pomoc znajdują dzieci i młodzież z wadami genetycznymi, z mózgowym porażeniem dziecięcym, z wadami neurologicznymi. Są to pacjenci w wieku między 0. a 18. rokiem życia.
Jedną ze specjalistek w FizjoDuo jest Agnieszka Rybak, fizjoterapetuka metody Bobath, która pracuje z niemowlakami.
- Pracuję z dziećmi w przedziale od 0. do 12. tygodnia życia po urodzeniu. Ale mamy też wcześniaki, bo mamy dzieciątko mające zaledwie 24. tydzień życia, które waży 550 gram. Pracuję z pacjentami mającymi przeróżne schorzenia: od neurologicznych, przez chociaży asymetrię ułożeniową po wady genetyczne. Tutaj otrzymują kompleksową opiekę. Rehabilitacja dzieci jest niezwykle ważna od samego początku ich życia. To zarówno pomaga samemu dziecki jak i rodzicom, którzy mając chore dziecko, mogą czuć się zagubieni i osamotnieni w walce o jego zdrowie. U nas otrzymują pomoc dla dziecka i automatycznie pomoc dla siebie, bo uczą się jak mogą pomóc dziecku – mówi Agnieszka Rybak.
Pomoc w przychodni znalazła też mała Julka, której mama, Magdalena, mówi krótko: takiego miejsca w Legnicy brakowało.
- Moje dziecko urodziło się z wadą wrodzoną. Żeby rehabilitować córkę, jeździłam do Warszawy i do Wrocławia. Rehabilitacja dziecka stała się nadrzędnym celem mojego życia. Zawiesiłam nawet pracę zawodową, gdyż nie można było jej pogodzić z tak dalekimi wyjazdami. Tutaj jako rodzice czujemy się "zaopiekowani", nie pozostajemy z chorobą dziecka sami. Dziecko, które rodzi się chore, nie jest w stanie samo o siebie walczyć. Mogą to robić ci, którzy je otaczają. A tutaj widzimy ogromne zaangażowanie, pasję i profesjonalizm - mówi pani Magdalena.