Animatorzy już rozpoczęli Spotkanie Młodych

Kilkadziesiąt godzin dzieli nas od oficjalnego rozpoczęcia największego młodzieżowego eventu Diecezji Legnickiej, czyli oczywiście Spotkania Młodych w Legnickim Polu, które w czwartek wystartuje po raz 24. Wydarzenie od lat przyciąga setki młodych ludzi, a wśród nich są nie tylko ci, którzy po prostu uczestniczą, ale również ci, którzy tym uczestniczącym służą w ramach wolontariatu. Dla nich SM zawsze rozpoczyna się kilka dni wcześniej i nie inaczej jest w tym roku. Od poniedziałku pilnie umiejętności muzyczne szlifuje schola, za to we wtorek w miejscowości słynącej z chrześcijańsko-tatarskiej bitwy, w której zginął książę Henryk Pobożny, pojawili się ci, od których zależeć będzie samopoczucie uczestników, ich integracja, ale również zastrzyk duchowy, z jakim SM-owicze pojadą do domów. Mowa tu oczywiście o animatorach.

Każdy, kto przyjeżdża na SM, zostaje przydzielony do grupy o danym numerze. Wylosowałeś np. trójkę? To będziesz w określonych w ciągu dnia godzinach spotykał się z innymi ludźmi, którym przypadła trójeczka, a spotkania te zwane są grupkami dzielenia. Każdej grupce dzielenia przewodzi jeden animator. Cel jego pracy to przeprowadzenie z uczestnikami dyskusji, sprowokowanie ich do otwierania się, budowanie poczucia wspólnoty i przede wszystkim  dawanie świadectwa swojej wiary i oddziaływanie przez to świadectwo na innych.

„Animator to taki człowiek, który ma pobudzić wiarę innych ludzi, zmobilizować ich, poruszyć i dać świadectwo. (…) Warsztaty dla animatorów poprzedzające SM mają na celu pomóc  samym animatorom w odkrywaniu swojej własnej wiary i pokazać, że jest to coś wspaniałego (…)”- mówił ks. Tomasz Pązik, który w tym roku prowadzi warsztaty dla animatorów.

Sami animatorzy nie ukrywają, że wybrali taki rodzaj posługi, aby dzielić się swoim doświadczeniem Pana Boga z innymi, a także rozwijać się w ten sposób duchowo

„Chcę rozwijać się duchowo, chcę żeby ta posługa na mnie wpływała i moją wiarę i chcę przede wszystkim o swojej wierze i doświadczeniu Pana Boga powiedzieć innym ludziom”- mówiła Marta Dębska, tegoroczna animatorka.

Animatorzy uczestniczyć w warsztatach będą do środy. Koordynatorem tej służby Spotkania Młodych jest Monika Petelska.

 

relacja fotograficzna na stronie Młodzieży Diecezji Legnickiej

 

foto: Jan Krótki