Biskup legnicki odwiedził ośrodek dla uchodźców w Piechowicach

4 kwietnia biskup legnicki Andrzej Siemieniewski wraz z wiceminister edukacji Marzena Machałek odwiedzili ośrodek dla uchodźców z Ukrainy prowadzonego przez legnicką Caritas w Piechowicach.

Goście spotkali się z osobami zarządzającymi ośrodkiem i wolontariuszami. Odwiedzili miejsca, w których mieszkają uchodźcy. Wysłuchali też małego występu artystycznego przygotowanego z udziałem dzieci i dorosłych. Był też czas na podzielenie się świadectwami i wysłuchanie głosów osób, które uciekły przed wojną. Był też czas na podsumowanie spotkania.

– Słyszymy dzisiaj wspomnienia osób z ich tragicznej przeszłości i z drogi ze swojej Ojczyzny do tego miejsca. Obok tych smutnych wspomnień, pojawiają się także te radośniejsze, konkretne myśli o przyszłości, dotyczące pracy, szkoły, szukania samodzielnego zakwaterowania, tak by nie musieli się czuć w Polsce jako goście, ale jako nasi sąsiedzi, żyjąc, pracując, modląc się wśród nas. To wszystko się dzisiaj tutaj łączy – mówił biskup Siemieniewski.

Ośrodek w Piechowicach, został wynajęty przez diecezjalną Caritas i na początku działania przyjął 60 osób. Obecnie jest już ich ponad 80, a docelowo planuje się przyjęcie około 100. W przeważającej większości są to matki z dziećmi. Korzystającymi z ośrodka są mieszkańcy Kijowa,  Charkowa, Żytomierza i innych mniejszych miejscowości.

Więcej na: www.legnica.niedziela.pl  oraz na stronie Radia Plus Legnica