Biskup Legnicki w Jaworze o inicjacji chrześcijańskiej

Z inicjatywy Rady Katolików Świeckich przy Biskupie Legnickim w Muzeum Regionalnym w Jaworze 31 stycznia odbyło się spotkanie bp. Zbigniewa Kiernikowskiego o potrzebie wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z zaproszenia skorzystało kilkadziesiąt osób z Jawora, Lubina, Legnicy i Polkowice. Cykl wykładów nosi nazwę „Wiara i życie. Potrzeba chrześcijańskiego wtajemniczenia. Katechumenat przed- i po chrzcielny”.

Wykład rozpoczął się od przytoczenia fragmentów dokumentów papieskich, min. św. Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”. Pośród wielu różnych tematów papież porusza jeden bardzo ważny problem – wiary w Europie. – Wiemy jak tam jest z wiarą. W Polsce jest troszeczkę inaczej. Jest u nas jeszcze wiara tradycyjna. Jednak ona nie wystarczy w chrześcijaństwie. Papież stawia pytanie cytując samego Jezusa: „Czy Syn Człowieczy, gdy przyjdzie, znajdzie wiarę na ziemi?” – mówił biskup.

Hierarcha wskazywał, że rodzenie się wiary następuje w procesie inicjacji chrześcijańskiej przed- albo po chrzcielnej.

– W chrześcijaństwie nie zawsze chodzi o rozumowe pojmowanie wszystkiego, bo tego się nie da, ale o postawę całkowitego zawierzenia. Do tego jest potrzebne wdrożenie w tę tajemnicę. Jak ono się dokonuje? Inicjacja dokonuje się tylko wtedy, gdy ktoś, kto ma doświadczenie wiary, mówi i pokazuje swoim życiem komuś mniej doświadczonemu – droga Chrystusa jest taka i taka. Nikt nie rodzi się chrześcijaninem. Dopiero katechumenat tworzy z nas chrześcijan. Katechumenat chrzcielny to instytucja Kościoła – mówił biskup.

W dalszej części hierarcha tłumaczył, co jest najistotniejsze w chrześcijaństwie. – Wiara w Mesjasza, który posłany przez Boga, żyjąc na Ziemi, jako człowiek, przyjął na siebie całą ludzką niesprawiedliwość i umarł, ale zmartwychwstał, aby przebaczać. By stworzyć wspólnotę ludzi, którzy żyją z przebaczania. Chrześcijan jednoczy logika przebaczania. Nie ma mocniejszej wspólnoty i więzi łączących człowieka z człowiekiem, jak to, że potrafimy przebaczać. Wspólnota, układ, przymierze oparte na przebaczeniu, jest nie do zniszczenia. Wszystkie inne są zniszczalne – mówił.

Następne takie otwarte spotkanie z możliwością zadawania pytań biskupowi odbędzie się w Muzeum Miedzi w Legnicy 23 lutego o godz. 17.00.

Jędrzej Rams, Gość Legnicki

Zapis video tego spotkania dostępny na stronie www.jawor24h.pl

 

X