„Bóg ma dla nas program”. Wielki Post rozpoczęty.

– Bóg się nami interesuje, dlatego nas gromadzi, byśmy słuchali słów prawdy. Chodzi o to, byśmy przez pokutę, wstrzemięźliwość mogli przygotować się do Paschy, do uroczystej interwencji Boga w nasze życie. Bowiem Bóg nie chce, byśmy pozostali tylko prochem, choć nim jesteśmy. On prowadzi nas ku wywyższeniu człowieczeństwa. To jest propozycja, program dla nas – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. w Środę Popielcową, która rozpoczęła czas Wielkiego Postu.

Podczas Eucharystii z udziałem kleryków i przełożonych seminarium, sióstr zakonnych, wierni przyjęli znak posypania głów popiołem, który symbolizuje gotowość do nawrócenia i przemiany życia, podkreślił biskup Zbigniew.

Biskup legnicki mówił też min. o trzech aspektach Wielkiego Postu. Podkreślił, że post przywołuje nas do odkrywania prawdy o sobie, o naszej relacji do Boga i bliźniego. W tym pomagają nam wszystkie praktyki, nabożeństwa pokutne, w których będziemy uczestniczyć. Drugi aspekt to przygotowanie nas do Paschy, do świąt Zmartwychwstania. Trzeci aspekt to tajemnica chrztu, zanurzenie w tajemnicę Chrystusa.

– Jest dla nas błogosławieństwem, że ten czas przeżywamy wraz z katechumenami. Od kilku miesięcy 8 osób dorosłych przygotowuje się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Są oni darem, ponieważ w nich możemy obserwować, jak łaska Boga działa i prowadzi do źródła chrzcielnego, by mogli swoje życie kształtować na obraz Chrystusa – mówił bp Zbigniew.

Na zakończenie Biskup Legnicki zaznaczył, że post jest naszą wędrówką ku pełni, jaka jest w Jezusie Chrystusie, aby w tym świecie, w którym jest tak wiele zamieszania móc zwyciężyć. – Zło w świecie jest i będzie. Ale można żyć jako człowiek wolny i zbawiony dzięki Jezusowi. Skorzystajmy z tej szansy – zakończył bp Kiernikowski.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica i Niedzieli legnickiej

 

X