Dziękczynienie za plony w Gryfowie Śląskim

Piękne wieńce dożynkowe z elementami niepodległościowymi oraz bochenki chleba upieczone z tegorocznego zboża przywieźli rolnicy do Gryfowa Śląskiego. To tam w niedzielę odbyły się dożynki diecezjalne i wojewódzkie.

Święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskim. Eucharystii w intencji rolników przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który poświęcił wieńce dożynkowe. Piękne arcydzieła wykonane z różnych rodzajów zbóż przyozdobione zostały kwiatami i owocami. W tym roku niemal każdy wieniec zawierał dodatkowo element niepodległościowy. Z ziaren i kłosów zbóż powstała np. mapa Polski, a z kukurydzy orzeł w formacie 3d.

Starostą dożynek diecezjalnych i wojewódzkich był Tomasz Krawczyk z miejscowości Wieża koło Gryfowa Śląskiego, który gospodaruje na 170 hektarach. Dodatkowo zajmuje się hodowlą krów. Natomiast starościną dożynek została Magdalena Sawicka z Rząsin. Wraz z mężem uprawia 40 hektarów ziemi i zajmuje się hodowlą bydła, a szczególnie produkcją mleka.

Po Mszy św. barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta na bulwar nad Kwisą, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe. Dla rolników to był bardzo trudny rok. Wszystko z powodu suszy, która zniszczyła wiele upraw. Z ogromnymi problemami borykają się także hodowcy.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica oraz Niedzieli legnickiej