I Spotkanie Wigilijne Legniczan

W piątek 22 grudnia w centrum Legnicy odbyło się I Spotkanie Wigilijne Legniczan. Na to świąteczne wydarzenie przybyło wielu mieszkańców miasta a także osoby, które w tym świątecznym czasie odwiedziły Legnicę.

W spotkaniu uczestniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wraz z księżmi z legnickich parafii, przedstawiciele Caritas Diecezji Legnickiej oraz władze naszego miasta. Były życzenia, wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem a także wigilijna kolacja. Każdy uczestnik mógł posmakować barszczu, pieczonej ryby czy zupy grzybowej.

Zanim jednak mieszkańcy podzielili się opłatkiem, harcerze na ręce Biskupa Legnickiego przekazali betlejemskie światełko symbolizujące pokój, braterstwo, nadzieję i miłość. Odczytany został fragment Ewangelii, następnie bp Kiernikowski pobłogosławił opłatki.

W słowie skierowanym do przybyłych Biskup Legnicki przypomniał, że Ewangelia to dobra nowina. – Nowina, która przychodzi do człowieka w odpowiednim czasie. My jesteśmy ludźmi, którzy przyjmą tę nowinę, która przekazuje nam coś, co w naszej konkretnej sytuacji może nam pomóc. Wiemy, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, czego potrzebujemy. Mamy swoje zapatrywania, swoje oczekiwania i pragnienia, ponieważ chcemy być ludźmi szczęśliwymi – mówił bp Zbigniew.

Podkreślił też, że potrzebujemy światła w różnych sytuacjach życia. To światło przychodzi do nas od Boga. – Anioł powiedział do pasterzy – „Narodził się wam Zbawiciel”. To jest Król. On pokaże wam jak układać życie. To Pan Bóg rządzi nami wchodząc w głębię naszego wnętrza. Tam, gdzie my czujemy się najbardziej samotni – zaznaczył bp Kiernikowski.

Biskup legnicki przypomniał zgromadzonym, że Jezus pokaże właściwą drogę do budowania królestwa między ludźmi według zamysłu Pana Boga. – I to jest najważniejsze. Wtedy ludzie mogą żyć w prawdzie, pokoju i niezależnie od tego, kim są, jakie mają wykształcenie czy dorobek życia. Po to jest ta wigilia, żebyśmy właśnie tutaj przeżywali to, że jest ktoś, kto przychodzi do nas niezależnie od naszych zasług czy przekonań – mówił.

Na zakończenie bp Zbigniew złożył wszystkich uczestnikom spotkania życzenia. – Życzę, byśmy umieli tę prawdę przeżywaną w tych dniach Bożego Narodzenia zastosować do naszego codziennego życia. Dlatego prosimy Pana Boga, abyśmy dzieląc się opłatkiem pamiętali, że jesteśmy braćmi, których łączy Jezus Chrystus, mimo różnic, które nosimy. Wszyscy bowiem potrzebujemy jedności i komunii.

Organizatorami spotkania byli: Międzyparafialna Stołówka Charytatywna i Stowarzyszenie „Spynacz” przy wsparciu legnickiej Caritas i władz miasta.

Monika Łukaszów (Niedziela Legnicka)

Relacja z tego spotkania dostępna jest również na stronie Radia Plus Legnica