Jubileuszowe dziękczynienie i modlitwa o pokój [FILM]

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, którą dzisiaj obchodzimy, wspominając wejście Boga w historię człowieka, które dokonało się przez Jezusa Chrystusa i przez Maryję, to także wielkie święto diecezji legnickiej. Dziś mija 30 lat od momentu powołania przez Jana Pawła II diecezji legnickiej, wyłonionej z części archidiecezji wrocławskiej. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej z udziałem kapituły katedralnej, kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych, w południe w katedrze przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Rozpoczynając dziękczynienie podkreślił, że przebiega ono w kontekście wojny na Ukrainie, stąd też, obok dziękczynienia, są także i prośby o pokój.

W homilii mszalnej biskup Andrzej przypomniał min., że jubileusz i dziękczynienie stawiają przed nami nowe zadania, jakie wynikają z obecnej sytuacji. – My, jako diecezja, stajemy na wysokości zadania, wspierając tych, którzy potrzebują naszej pomocy – powiedział.

Obchody jubileuszu diecezji rozłożone są na cały rok. Warto też dodać, że wraz z jubileuszem 30-lecia diecezji, obchodzimy w tym roku drugi jubileusz, a mianowicie 25-lecie wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy i koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej.

Na mocy bulli papieski „Totus Tuus Poloniae Populus” z 1992 roku została dokonana wielka reorganizacja struktur kościelnych w Polsce. Powstało min. osiem nowych metropolii: Przemyśl, Szczecin-Kamień, Gdańsk, Warmia, Białystok, Częstochowa, Katowice, Lublin; utworzonych zostało 13 nowych diecezji, w tym diecezja legnicka.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica