Komunikaty duszpasterskie – 18.10.2019

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Zapraszam w imieniu ks. Leopolda Rzodkiewicza, wikariusz biskupiego ds. formacji stałej prezbiterów, wszystkich księży, którzy przyjęli święcenia w latach 2005-2010 na pierwsze spotkanie drugiego roku zajęć Studium Formacyjnego Prezbiterów tzw. „Kurs Proboszczowski”, który rozpocznie się o godz. 9.30 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, w najbliższą sobotę (19 października).

2. Przypominam, że 20 października (niedziela) będziemy przeprowadzali w swoich parafiach coroczne badania niedzielnych praktyk religijnych (tzw. dominicantes i communicantes), a także dodatkowo odpowiadali na pytania dotyczące wydawnictw parafialnych: stron internetowych oraz gazetek parafialnych. Prosiłbym, by wszystkie formularze zostały dostarczone do 15 listopada, do wydziału duszpasterskiego, a najlepiej, jeżeli jest taka możliwość, gdyby Księża Proboszczowie uzupełnione kwestionariusze przywieźli ze sobą na spotkania rejonowe
w przyszłym tygodniu.

3. 20 października obchodzimy również tzw. Niedzielę Misyjną ustanowioną w 1926 roku przez papieża Piusa XI jako dzień solidarności modlitewnej i materialnej misyjnego dzieła Kościoła. Ofiary składane na tacę podczas sumy parafialnej we wszystkich parafiach świata tworzą Fundusz Solidarnościowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Z zebranych środków utrzymywani są księża i katecheci pracujących na terenach misyjnych. Prosiłbym o zwrócenie uwagi, by ta jedna taca ze wspominanej Niedzieli została przekazana na cele misyjne poprzez wpłatę w kasie kurialnej.

4. Zapraszam na spotkania duchowieństwa w czterech rejonach duszpasterskich, w następujących terminach:

– 21 października – rejon jeleniogórsko-kamiennogórski (sala przy parafii św. Erazma i Pankracego);

– 22 października – rejon bolesławiecko-zgorzelecki (sala w Bolesławieckim Ośrodku Kultury)

– 23 października – rejon legnicki (Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy);

– 24 października – rejon lubińsko-polkowicki (sala w parafii św. Jana Boskow Lubinie).

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 19.30, a planowane zakończenie o godz. 21.00.

5. 26 października (sobota) swoją sesję inauguracyjną odbędzie Diecezjalna Szkoła Liturgiczna im. Ks. Marka Adaszka (DSL). Recepcja będzie otwarta o godz. 12.00 w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby jeszcze dołączyć do DSL, aby pogłębić swoją wiedzę liturgiczną. Szczegółowe informacje na stronie: www.diecezja.legnica.pl/dsl

6. Tego dnia (26 października) rozpoczyna się nowy kurs na Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej. Jeżeli księżą Proboszczowie mają kandydatów do pełnienia tej funkcji proszę o wypełnienie formularza oraz oddelegowanie kandydata na spotkanie, które będzie połączone z Diecezjalną Szkołą Liturgiczną.

7. W imieniu ks. Tomasza Pązika, asystenta diecezjalnego KSM, zapraszam do wzięcia udziału w akcji “Polak z sercem”. To działanie, którego adresatami są Polacy mieszkający na Białorusi i Ukrainie. Jest to akcja dwutorowa: zbiórka żywności oraz „sms charytatywny”. Więcej informacji znajduje się na stronie diecezji. Jeżeli parafie chciałyby się włączyć w powyższe dzieło bardzo proszę o informację zwrotną do 23 października poprzez e-mail, sms lub telefon: 609-099-791, 794-571-158 lub martamurias@gmail.com, asystent.ksmdl@gmail.com.

8. Przypominam Księżom Dziekanom o złożeniu zamówień do wydziału duszpasterskich na kalendarz liturgiczny 2019/2020 oraz diecezjalny obrazek kolędowy, który zostanie zaprezentowany na spotkaniach rejonowych.

9. W tym tygodniu nastąpiły następujące zmiany personalne w diecezji legnickiej: ks. Przemysław Durkalec został odwołany z funkcji proboszcza parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Okmianach i ustanowiony kapelanem Mniszek Zakonu Świętego Benedykta w Krzeszowie; ks. Piotr Frodyma został odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni i ustanowiony proboszczem parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Okmianach.

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

– Zapraszam w imieniu ks. Jarosława Kowalczyka, dyrektora wydziału katechetycznego, na sesję naukową z okazji 40-lecia adhortacji apostolskiej „Catechesi tradendae”, która odbędzie się 22 października (wtorek) o godz. 16.00 w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Szczegółowe informacje na stronie wydziały katechetycznego.

REKOLEKCJE, DNI SKUPIENIA:

– 26 października – III dzień skupienia kobiet diecezji legnickiej
Na wspólne spotkanie i modlitwę zaprasza ks. Mariusz Habiniak, dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin oraz diecezjalne duszpasterstwo kobiet. Szczegółowe informacje na stronie diecezji.

– 26 października – Dzień skupienia małżeństw „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”
Wydarzenie organizuje o. Tomasz Skibiński OFM, nowy proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy. Zapisy i informacje: o.tomaszofm@gmail.com

WARSZTATY:

– 26 października (Legnica) – Warsztaty „ABC wychowania. Kary i nagrody” prowadzone przez dr Beatę Bochnię. Przyjdź na spotkanie, które pokaże Ci różnice w stosowaniu kar i nagród oraz konsekwencji. Podczas warsztatów rodzice i wychowawcy będą mogli przyjrzeć się swoim metodom i błędom wychowawczym. Warsztaty są kierowane do rodziców i wychowawców dzieci w różnym wieku. Warsztaty prowadzi dr Beata Bochnia – terapeuta rodzinny, pedagog, absolwentka Krakowskiej Szkoły Terapii Rodziny, Wrocławskiej Akademii Tutorów, Szkoły Trenerów Matrik. Szczegóły na stronie Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. Jana Pawła II w Legnicy.

– 26 października (Lubin) – Warsztaty dla rodziców z cyklu: Wychowanie. Temat: „Jak wspierać dziecko w rozwoju?”. Wydarzenie organizuje Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie. Szczegółowe informacje i zapisy: www.cfrlubin.pl

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

– 24-27 października w Gnieźnie odbędzie się V Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Radość miłości”, który w całości będzie poświęcony rodzinie, by pochylić się nad rodziną i podjąć refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie. Rejestracja na kongres odbywa się poprzez stronę internetową: www.radoscmilosci.org

– 26 października w Krakowie odbywa się kolejne wielbienie „UMIŁOWANI” będące częścią trasy, która od kilkunastu miesięcy – 6 spotkań — w dużych miastach Polski realizuje pomysł uwielbienia Boga dominikańskim głoszeniem Słowa, muzycznym kunsztem „owcowego” grania i modlitwą tysięcy zgromadzonych osób, tak, żeby każdy chętny, mógł spędzić ten wieczór, nawołując Ducha, nasłuchując, z czym przychodzi i unaoczniając Jego z nami bycie! Głoszą: o. Adam Szustak OP i o. Tomasz Nowak OP, muzyczna oprawa: zespół OWCA.

– Rozpoczęły się już zapisy na Ogólnopolskie Rekolekcje Paschalne dla Księży, które odbędą się w Porszewicach (archidiecezja łódzka) w dniach 14-17 kwietnia 2020 roku. Prowadzącym będą: abp Grzegorz Ryś wraz z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Koszt udziału (z pełnym wyżywieniem i zakwaterowaniem) wynosi: pokój 1-osobowy: 500 zł; pokój 2-osobowy: 400 zł; pokój 3/4-osobowy: 350 zł. Rekolekcje rozpoczną się 14 kwietnia kolacją o godz. 18.00, a zakończą w dniu 17 kwietnia o godz. 16.00. Szczegóły i zapisy na: www.nowaewangelizacja.org

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

19 października | g. 19.00 | Jelenia Góra-Cieplice | kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia
Koncert „Offertorium musicale” – arie operowe Mozarta, Wagnera i Pucciniego; arie barokowe (Caccini – Bach-Händel- Pergolesi –Vivaldi Scarlatti.- Stradella); perły światowej (w tym romantycznej i współczesnej) muzyki sakralnej (w tym nast. kompozytorów: Schubert, Gounod, Haydn, Mendelson, Dworzak, C. Franc, A. Webber, R. Rogers); perły romantycznej i sakralnej muzyki polskich kompozytorów (w tym Moniuszko, Karłowicz, Maklakiewicz, Ks. Michał Józef Xavery Poniatowski)

25 października | g. 19.30 | Zgorzelec | kościół pw. św. Józefa Robotnika
Nabożeństwo TAIZE oraz spotkanie organizacyjne dotyczące wyjazdu na 42. Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia, które poprowadzi ks. Piotr Kruczyk, diecezjalny koordynator wyjazdu na ESM.

25 października | g. 18.00 | Jelenia Góra | kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Konferencja: „Zagrożenia wiary katolickiej i mity o świadkach Jehowy”. Prowadzący: ANDRZEJ WRONKA – absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego w Siedlcach. Bierze udział w rekolekcjach konferencjach, sympozjach, audycjach czy spotkaniach poświęconych tematom m.in. sekt i zagrożeń wiary. W 2014 roku odznaczonych papieskim złotym medalem „Exuli Bene de Ecclesia Merito” za pracę na rzecz wiary wśród Polonii. Autor publikacji: „Czyściec i pomoc duszom czyśćcowym”, „Świadkowie Jehowy bez mitów”, „Magia, wróżby, opętanie”, „Homeopatia, energoterapia – w oparach pseudonauki”. Spotkanie rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętego o godz. 18.00 w kościele. Wstęp na konferencję BEZPŁATNY!

26 października | g. 18.00 | Jelenia Góra | kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Konferencja: „Czyściec i pomoc duszom czyśćcowym”. Prowadzący: ANDRZEJ WRONKA. Spotkanie rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętego o godz. 18.00 w kościele. Wstęp na konferencję BEZPŁATNY!