Komunikaty duszpasterskie – 20 maja 2022

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Dwóch diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy: Krzysztof Borysiewicz oraz Artur Jaguszczak w sobotę (21 maja) przyjmie święcenia prezbiteratu. Pamiętajmy w modlitwy o diakonachwypraszając dla nich wszelkie potrzebne łaski na drodze kapłańskiego życia.

2. W niedzielę 22 maja br. Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski wręczy jubileuszowe „Medale 30-lecia Diecezji Legnickiej” osobom zaangażowanym w życie naszego Kościoła lokalnego oraz wskazanym do odznaczenia przez Księży Proboszczów parafii z rejonu bolesławiecko-zgorzeleckiego. Uroczystość będzie miała miejsce w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu. Przebieg spotkania będzie następujący: godz. 17.30 – Wprowadzenia, odczytanie imion i nazwisk wszystkich uhonorowanych „Medalem 30-lecia Diecezji Legnickiej” oraz wręczenie odznaczenia i pamiątkowego dyplomu przez Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego; godz. 17.50 – Podsumowanie i słowo Księdza Biskupa; godz. 18.00 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego, godz. 19.30 – Agapa z osobami odznaczonymi, towarzyszącymi księżmi w Bolesławieckim Ośrodku Kultury (przy sali konferencyjnej na 2. piętrze)

3. TYDZIEŃ EKOLOGICZNY „Laudato si’” – w tym roku (22-29 maja), z inicjatywy Stolicy Apostolskiej, po raz czwarty będzie obchodzony w Kościele powszechnym, pod hasłem: Słuchając i idąc razem. Materiały duszpasterskie do wykorzystania w parafiach znajdują się na stronie diecezji oraz w załącznikach.

4. W piątek 27 maja od godz. 10.00 Biskup Legnicki rozpocznie indywidualne spotkania z poszczególnymi księżmi podczas których wręczy dekrety informujące o zmianach parafii w których dotychczas posługiwali. Wejdą one w życie 27 czerwca br. (poniedziałek). Wśród zmian zostaną uwzględnieni tegoroczni neoprezbiterzy, którzy na swoje pierwsze parafię udadzą się 1 lipca (piątek). Po indywidualnych spotkaniach wszyscy księża są zaproszeni do kaplicy seminaryjnej, gdzie odbędzie się modlitwa przedpołudniowa, odczytanie listy wszystkich zmian oraz zaprzysiężenie nowej Rady Kapłańskiej, która odbędzie tego dnia swoje pierwsze posiedzenie.

5. Zbliżające się Dni Matki (26 maja), Dziecka (1 czerwca), Ojca (23 czerwca) – są dobrą okazją do podjęcia prorodzinnych inicjatyw duszpasterskich, tym bardziej, że przeżywamy Rok Rodziny. Warto wykorzystać czas nabożeństw majowych i uroczystości pierwszej Komunii świętej, aby otaczać modlitwą rodziny i ukazywać ich sens i ważność.

6. W sobotę 28 maja br. Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski wręczy jubileuszowe „Medale 30-lecia Diecezji Legnickiej” osobom zaangażowanym w życie naszego Kościoła lokalnego oraz wskazanym do odznaczenia przez Księży Proboszczów parafii z rejonu lubińsko-polkowickiego. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie. Przebieg spotkania będzie następujący: godz. 12.00 – Wprowadzenia, odczytanie imion i nazwisk wszystkich uhonorowanych „Medalem 30-lecia Diecezji Legnickiej” oraz wręczenie odznaczenia i pamiątkowego dyplomu przez Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego; godz. 12.20 – Podsumowanie i słowo Księdza Biskupa; godz. 12.30 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego.

7. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przesłał materiały duszpasterskie przygotowujące do Światowego Spotkania Rodzin, z prośbą o przekazanie do parafii i do wspólnot o charakterze rodzinnym. Są one dane na ostatnią chwilę, ale może uda się nam jeszcze coś zaplanować i zorganizować, aby podkreślić ważność rodziny w Kościele i społeczeństwie i połączyć się z Ojcem Świętym Franciszkiem w świętowaniu Światowego Spotkania Rodzin. Materiały zawierają: przykładowy program wydarzenia, jako sugestia, którą można dostosować w różny sposób w diecezjach, przewodnik duszpasterski wskazujący tematykę konferencji wraz z propozycjami ich realizacji, przewodnik liturgiczny z propozycjami celebracji Eucharystii ŚSR w diecezjach, kilka sugestii dotyczących posłania rodzin na zakończenie ŚSR.

8. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej zachęca młodych mężczyzn, których Jezus Chrystus zaprasza do oddania życia dla Ewangelii i do posługi w Jego Kościele, aby podjęli formację ku kapłaństwu. Kandydaci są proszeni o osobiste zgłoszenie się do Rektoratu WSD w celu przeprowadzenia rozmowy wstępnej. Dane do kontaktu: Legnica, ul. Jana Pawła II 1 tel. (76) 724 41 25, (76) 724 41 39, mail: wsdlegnickie@gmail.comEgzaminy wstępne odbędą się w dwóch terminach: termin podstawowy: 18 lipca 2022 roku (godz. 10.00); termin dodatkowy: 19 września 2022 roku (godz. 10.00).

 

WYDARZENIA DIECEZJALNE I PARAFIALNE

21 MAJA (sobota)

Na placu przy budynku parafii pw. św. Marcina w Jaworze – Piknik Papieski, a w nim m.in.: występ parafialnego zespołu Dudzinki, chóru Albertówka, Alana Cymbalisty, warsztaty plastyczne dla dzieci, pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu strażaków OSP Jawor, znakowanie rowerów przez Policję, stanowisko Przychodni Rejonowej z możliwością pomiaru cukru, ciśnienia i saturacji; Nabożeństwo majowe o godz. 17.30.

22 MAJA (niedziela)

O godz. 12.00 zapraszamy do Krzeszowa na Mszę św., a po niej „Koncert mową dźwięków” z muzyką Johanna Sebastiana Bacha. Wykonanie: Zespół Wokalny Cantus Olaviensis: Damian Koneczny – organy oraz Barbara Szarejko-Nestor – wykład wprowadzający i kierownictwo artystyczne.

W parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach o godz. 19.00 „Koncert X lecia” z okazji jubileuszu Szkoły Katolickiej. Wystąpią Poldek Twardowski, Marcin Wyrostek, Chór z orkiestrą.

26 MAJA (czwartek)

Do Legnicy , a tym samym do Diecezji Legnickiej, dotarła idea odprawiania Mszy św. w intencji osób samotnych, w tym przypadku osób z wyższym „stażem” wiekowym , bo 40 +, 50 + i … więcej . Msza św. połączona ze specjalną homilią lub konferencją, prośby kierowane za pośrednictwem św. Józefa, agapa z możliwością rozmowy , to  podstawowe, ale jedne z wielu  elementy, które są szansą na odnalezienie tzw. drugiej „połówki pomarańczy”; męża lub żony, na otwarcie się na nową relację z drugim człowiekiem oraz odkrycie swojego powołania życiowego,  ale przede wszystkim na wyjście z samotności i beznadziei . I dlatego hasło, motto … tego nowego wydarzenia brzmi : Wyjdź z cienia samotności … ! Dodatkowe formy pomocy osobom samotnym, szczególnie teraz w dobie popandemicznej; spotkania dla samotnych, rekolekcje weekendowe, wspólne spacery, wycieczki , kawa i inne formy aktywności. Już od kilku z górą lat ta misja, idea funkcjonuje w naszym kraju m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, a co najmniej raz w roku odbywają się ogólnopolskie pielgrzymki do Częstochowy (Dolina Miłosierdzia – pallotyni ) i Kalisza (Sanktuarium pw. Św. Józefa), na bazie Mszy św. za samotnych powstają wspólnoty np. Wspólnota Pełnych Nadziei w Piotrkowie Trybunalskim (parafia pw. śś. Jacka i Doroty), a osoby , które odnalazły „przy okazji” męża lub żonę zakładają blogi w sieci, aby pomagać innym. W czwartek 26 maja br, o godzinie 18:00 odprawiona zostanie po raz pierwszy Msza święta w intencji samotnych 40 +, następne zaś każdego 19 dnia miesiąca.

27 MAJA (piątek)

Serdecznie zapraszamy wszystkie panie, nie tylko matki, na kolejne Spotkanie Kobiet w Koskowicach, które odbędzie się 27 maja br. Rozpoczynamy o godz. 17.00 Adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym. Po Mszy św. Przewidziana jest agapa (można podzielić się swoimi zdolnościami kulinarnymi lub cukierniczymi i małe co nieco przynieść) i wykład, który poprowadzi p. Agata Szymkowiak ze Specjalistycznej Poradni Rodzinnej św. Joanny Beretta Molli w Lubinie. Dokładny plan spotkania poniżej i na plakatach. Jeżeli jeszcze masz jakieś pytania to dzwoń pod nr: 721-311-444 lub 533-551-151.

11 CZERWCA (sobota)

Z wielką radością pragniemy zaprosić na Święto Rodziny, które odbędzie się 11 czerwca 2022 rokuw Bolesławcu. Będzie to czas wspólnej modlitwy, uwielbienia, a także śpiewu, radości oraz świadectw. Wydarzenie to odbędzie się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej i IV Publicznego Liceum Zakonu Pijarów w Bolesławcu, obok której mamy duży plac/boisko. W dzisiejszym świecie w sposób szczególny potrzeba nam świadków. Pragniemy poprzez to święto dać wspólne świadectwo wiary i modlitwy. Na placu szkolnym będzie mieścił się namiot adoracji, gdzie przez cały czas trwania spotkania będzie możliwość adoracji Pana Jezusa w NS. Będzie też możliwość spowiedzi. Mszy Świętej o godzinie 15.00 będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Antoni Długosz, który po zakończeniu Eucharystii uda się z nami na Marsz dla Życia i Rodziny. Prosimy o przekazywanie informacji wiernym, w ramach ogłoszeń parafialnych, a także szkołom i placówkom wychowawczym oraz moderatorom i liderom różnych grup i wspólnot działających przy parafii. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 690 622 271. Jeśli nie będzie to problemem, to prosimy o przekazanie informacji w przypadku grup o tym jak liczna będzie grupa, ewentualnie konkretną nazwę wspólnoty, która przybędzie na święto. Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy: dominik191086@gmail.com