Komunikaty duszpasterskie – 21 maja 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Czterech diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy: Karol Diduszko, Maciej Glinka, Jarosław Kojder oraz Łukasz Toporek w sobotę (22 maja) przyjmą święcenia prezbiteratu. Pamiętajmy w modlitwy o diakonach wypraszając dla nich wszelkie potrzebne łaski na drodze kapłańskiego życia. LINK DO TRANSMISJI.

2. W najbliższą niedzielę (23 maja) w ramach ogłoszeń duszpasterskich należy odczytać odezwę Wikariusza Generalnego, która w swojej treści zawiera zaproszenie na Jubileusz Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Odezwa w formie listownej dotarła już do wszystkich parafii diecezji legnickiej. Treść odezwy >>tutaj<<.

3. W dniach 15-22 maja swoje rekolekcje odbywali panowie: Dariusz Bak z Jeleniej Góry oraz Wojciech Dąbrowski z Jawora. Są to pierwsi w historii diecezji legnickiej kandydaci do diakonatu stałego, którzy w dniu 5 czerwca br. otrzymają święcenia w katedrze legnickiej i zostaną włączeni w grono duchowieństwa.

4. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów potwierdziła polskie tłumaczenie dodatkowych nowych tekstów na święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (w tym roku przypadające 24 maja), które uzupełniają lub zastępują teksty istniejące w dotychczasowych formularzach. Zmiany dotyczą przede wszystkim fragmentów Liturgii Godzin. Teksty są dostępne >>tutaj<<.

5. „Jesteśmy świadkami, jak w naszych czasach kwestionowane są fundamenty antropologiczne – jak atakowane jest życie ludzkie w łonie matek oraz w starości i chorobie, w tym życie niepełnosprawnych, jak podważana jest płeć człowieka i małżeństwo jako związek między mężczyzną a kobietą. „Masa krytyczna ludzi pozbawionych ojca, Ojca i ojczyzny osiągnęła niespotykany do tej pory poziom dysfunkcji społecznej. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży” (M. Eberstadt). Na ten brak ojców w świecie jaką damy odpowiedź?” ­– jest to słowo wstępne do najnowszego numeru kwartalnika „Pastores” poświęconemu formacji kapłańskiej. Zachęcam do zapoznania się z treściami zawartymi w tym numerze oraz do prenumeraty w ramach własnego kształtowania życia kapłańskiego.

6. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej zachęca młodych mężczyzn, których Jezus Chrystus zaprasza do oddania życia dla Ewangelii i do posługi w Jego Kościele, aby podjęli formację ku kapłaństwu. Kandydaci są proszeni o osobiste zgłoszenie się do Rektoratu WSD w celu przeprowadzenia rozmowy wstępnej. Egzaminy wstępne odbędą się w dwóch terminach: 12 lipca 2021 roku (godz. 10.00) i 10 września 2021 roku(godz. 10.00).

7. Peregrynacja obrazu św. Józefa:

– w dniach 22-20 maja br. obraz będzie nawiedzał dekanat Karpacz, którego kościołem stacyjnym został kościół pw. Nawiedzenia NMP w Karpaczu.

8. Informacje z Biura Gospodarczego:

1) W związku z wejściem w życie w dniu 22 kwietnia 2021 r. Rozporządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 16 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków (Dz.U. z 2021 r. poz.731) uprzejmie informujemy, że od najbliższego terminu składania wniosków do programu „Ochrona zabytków” na 2022 r., tj. upływającego w dniu 31 października 2021 r., niezbędnym dokumentem na etapie składania wniosku będzie ważne pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora Zabytków na prace objęte wnioskiem.

2) Uprzejmie informujemy, że zmianie uległ termin składania wniosków do wojewódzkiego konserwatora zabytków o udzielenie dotacji celowej na prace planowane do przeprowadzenia, jest to obecnie termin do 30 listopada roku poprzedzającego udzielenie dotacji. Wnioski do wojewódzkiego konserwatora zabytków o udzielenie dotacji celowej na prace planowane do przeprowadzenia w 2022 r. należy składać do 30 listopada 2021 roku. Zasady naboru, regulamin dotacji i wzory wniosków ogłoszone zostaną na stronie BIP Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w lipcu br.

9. Formacja Stała Prezbiterów Diecezji Legnickiej:

– 19-22 lipca 2021 – rekolekcje kapłańskiej prowadzone przez ks. dra Tomasza Trzaskawkę z Gniezna (miejsce: budynek WSD w Legnicy)

– 15-18 listopada 2021 – rekolekcje kapłańskie dla Dziekanów prowadzone przez ks. prof. Mariusza Rosika z Wrocławia (miejsce: Dom na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie)

– 22-25 listopada 2021 – rekolekcje kapłańskie prowadzone przez ks. dra Bernarda Kozłowskiego z Częstochowy (miejsce: Dom na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie)

Wszystkie serie rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 17.00, a kończą w czwartek o 13.00. Udział proszę zgłaszać do ks. Leopolda Rzodkiewicza  tel. 602 104 670.

 

WYDARZENIA OGÓLNOPOLSKIE I DIECEZJALNE

 

22 MAJA (SOBOTA)

NABOŻEŃSTWA PRZED UROCYSTOŚCIĄ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO:

Bolesławiec, kościół pw. Św. Cyryla i Metodego, godz. 21.00

Jelenia Góra, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, godz. 22.00

Legnica, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, godz. 00

Legnica, kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, godz. 21.00

Lubin, kościół pw. św. Jana Bosko, godz. 20.30

Zgorzelec, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, godz. 21.00

 

23 MAJA (NIEDZIELA):

ONLINE: „Wieczorne rozmowy rodziców… o rekonstrukcji rodziny”. Warsztaty przeznaczone są dla rodziców, którzy podejmują trud rekonstrukcji rodziny, dla tych, którzy chcą zadbać o dzieci w czasie kryzysu między rodzicami, dla tych, który chcą poprawić relacje między wszystkimi członkami rodziny. Prowadząca: dr Beata Bochnia – mama, babcia, pedagog, terapeuta rodziny, wykładowca. Godzina: 19.30. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: 697-672-275, poradniajbm@diecezja.legnica.pl. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

 

23 MAJA (NIEDZIELA):

Już w najbliższą niedzielę 23 maja o godz. 20:00 zapraszamy Państwa na Koncert Kameralny zrealizowany w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie przez Classical Sound Studio, który odbywać się będzie w ramach Festiwalu Krzeszów 2021. Będzie można w nim uczestniczyć online, na kanałach Youtube i Facebook organizatorów.

 

23 MAJA (NIEDZIELA):

Serdecznie zapraszamy na występ Sary Dragan o godz. 19.00 w kościele Matki Boskiej Łaskawej w Polkowicach. Sara obecnie nagrywa płytę we Francji dla amerykańskiej wytwórni płytowej Orpheus. Na to nagranie otrzymała skrzypce Stradivariusa z londyńskiej firmy Florian Leonhard.

 

23-26 MAJA (NIEDZIELA-ŚRODA):

Parafia pw. św. Rodziny w Legnicy zaprasza na rekolekcje dla małżeństw pod hasłem: „Jak zadbać o swoje małżeństwo i rodzinę”, które poprowadzi gość specjalny: Mieczysław Guzewicz – mąż, ojciec, doktor Teologii Biblijnej, członek rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, wykładowca i autor wielu książek.  Informacje i zgłoszenia pod numerami telefonów (poniedziałek-piątek 15.00-17.00): 722-066-933 lub 721-837-894