Komunikaty duszpasterskie – 25 lutego 2022

1. Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski wystosował komunikat (do odczytania w niedzielę) w którym ogłasza zbiórkę pieniężną na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy w najbliższą niedzielę (27 lutego) oraz w Środę Popielcową (2 marca). Zebrane ofiary należy wpłacać na konto Caritas Diecezji Legnickiej do 4 marca br. Ksiądz Biskup zachęca, aby podczas każdej Eucharystii dodać w modlitwie wiernych wezwanie o pokój oraz po zakończeniu każdej Mszy świętej odśpiewać suplikacje „Święty Boże, Święty Mocny” w postawie klęczącej.

2. 2 marca rozpoczyna się Wielki Post. Środa Popielcowa jest obowiązującym dniem pokuty, który należy zachować w całym Kościele przez wstrzemięźliwość i post. W tym roku będzie ona dniem postu i modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie według słów Papieża Franciszka: „Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny”

3. Ks. dr Michał Dąbrówka, dyrektor wydziału duszpasterskiego diecezji tarnowskiej, przygotował cykl homilii na okres Wielkiego Postu, w których omówione zostało siedem grzechów głównych. Punktem wyjścia dla tych homilii jest liturgia słowa danego dnia. Stąd kolejność ich omawiania jest nieco inna od tej znanej nam z „katechizmu pamięciowego”. Na poruszenie tego tematu pozwala treść liturgii słowa na niedziele Wielkiego Postu w roku C. Do homilii przeznaczonych na pierwsze niedziele miesiąca zostały dołączone propozycje tekstu adoracji Najświętszego Sakramentu. Cenną pomocą mogą stać się także propozycje pieśni, wstępów do Mszy Świętej i słowa przed rozesłaniem oraz modlitwy wiernych na dany dzień. Publikacja została przesłana w e-maila do księży i jest dostępna po wysłaniu wiadomości do wydziału.

4. W dniach 27 lutego-5 marca będziemy obchodzili 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Książka „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2022” powinna już dotrzeć na każdą parafię. We wspomnianej publikacji znajdują się materiały duszpasterskie tj.: pomoce liturgiczne na każdy dzień (wprowadzenia, homilie, modlitwy wiernych), modlitewnik (rozważania Drogi Krzyżowej, adoracja) etc.

5. W poniedziałek 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Niech tego dnia towarzyszy nam pamięć i modlitwa za bohaterów naszej Ojczyzny.

6. Najbliższy czwartek jest pierwszym czwartkiem miesiąca. Zachęcam do organizacji nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem o nowe, święte powołania kapłańskie, misyjne i do życia konsekrowanego w naszej diecezji, a także o włączenie do modlitwy wiernych wezwania w tej intencji i zakończenie jej modlitwą św. Pawła VI lub św. Jana Pawła II o powołania.

7. Wyższe Seminarium Duchowne zaprasza młodzież męską ze szkół ponadpodstawowych i studentów do udziału w wędrówce po górach, podczas której będzie można porozmawiać o życiu, powołaniu, swojej przyszłości. Wyprawy po Karkonoszach i Górach Izerskich będą organizowane w towarzystwie ojca duchownego, przewodnika PTTK oraz ciekawych ludzi pod hasłem: „Dobre Rozeznanie Powołania”.

8. W pierwszy piątek miesiącazachęcam do odmawiania „Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa”. Sercańskie Centrum Duchowości chcąc ożywić kult Serca Jezusowego w duchu ewangelizacyjnym przygotowuje materiały dla duszpasterzy na I piątki miesiąca, obejmujące kazanie na niedzielę poprzedzającą I piątek oraz pierwszo-piątkowe pomoce na Mszę św. z udziałem dorosłych i z udziałem dzieci. 

9. „Pierwszy piątek Wielkiego Postu (4 marca) przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich (…) Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą”. KEP przygotowała materiały duszpasterskie „Wspólnota ze zranionymi”, które pomogą przeżyć ten dzień we wszystkich wspólnotach parafialnych. Materiały są dostępne na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

10. W pierwszą sobotę miesiąca zachęcam, by z wiernymi pomodlić się Litanią Loretańskąlub/także odprawić inne stosowne nabożeństwo związane z pierwszą sobotą miesiąca.  W „Zeszycie maryjnym” (programu duszpasterskiego) znajdziemy odpowiednie materiały tj. adoracje, rozważania różańcowe.

11. Wyłudzanie pieniędzy poprzez udawanie policjanta, prokuratora, innego urzędnika instytucji państwowej lub pracownika banku od lat zbiera żniwa. W ostatnich kilku tygodniach Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich otrzymuje coraz więcej sygnałów o oszustwach i próbach oszustw dokonywanych na przedstawicielach Kościoła. Niepokojące sygnały docierają z całej Polski i dotyczą osób w różnym wieku, które ufając rozmówcy w dobrej wierze przekazują środki finansowe z kont parafii, zakonów lub kont prywatnych osób duchownych. Pełna treść komunikatu znajduje się >>tutaj<<

12. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji legnickiej zaprasza do udziału w modlitewnej krucjacie 40 Dni dla Życia – rozpoczęcie 2 marca br. (Środa Popielcowa) 960 godzin, godzin, które mogą uratować życie! Każdy, kto chce się włączyć w akcję, wybiera sobie dogodny dla siebie termin i godzinę, następnie poprzez kontakt z koordynatorami wydarzenia wpisuje się do kalendarza modlitwy umieszczonego na stronie internetowej KSM, zobowiązując się tym samym do poświęcenia całej godziny na modlitwę. Więcej informacji na temat akcji na stroniepl Wszelkie pytania można kierować na adres mailowy:  zapisy@40dnidlazycia.pl, telefonicznie pod numerem 513 129 362 lub przez formularz kontaktowy na stronie www.ksm.legnica.pl

13. Siostry Magdalenki zapraszają na dzień skupienia dla dziewcząt o odkrywaniu samego siebie w planie Boga pod hasłem: „Czego szukasz, czyli kim jestem? Termin: 4-5 marca 2022 roku. Miejsce: klasztor sióstr magdalenek, ul. Kopernika 1; 58-500 Jelenia Góra. Prowadzenie: siostry magdalenki do pokuty. Gość: p. Marek Staroń. Zapraszamy dziewczęta w wieku 15-20 lat. Zgłoszenia do 3 marca 2022 roku przyjmuje s. M. Magdalena Bartkiewicz CSMM, tel.: 661 184 228. Koszt: ofiara dobrowolna Co zabrać ze sobą? Pismo Święte, notatnik, buty na zmianę, śpiwór.

14. Siostry Służebnice Przenajświętszej Krwi zapraszają dziewczętaw wieku 18-27 lat na rekolekcje o odkrywaniu powołania w życiu pt. „Czy miłujesz Mnie więcej?”. Rekolekcje odbędą się w dniach 29 kwietnia – 1 maja 2022 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy (ul. Jana Pawła II nr 1). Zapisy przyjmuje siostra M. Teresa Ruszniak SAS: mteresa@gmail.com, tel. 608-776-844. Program i dodatkowe dane >>tutaj<<

15. Od czasu, gdy wybuchła pandemia COVID-19, nie mieliśmy możliwości spotkania się w gronie Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Cieszymy się z kontaktu z Wami za pośrednictwem Echa Seminarium, jesteśmy wdzięczni za wsparcie przy okazji rozprowadzania kalendarzy seminaryjnych, czy też poprzez fundowanie stypendiów dla kleryków. W najbliższym czasie pragniemy zaproponować Wam udział w Dniach Skupienia w legnickim seminarium. Będzie to czas modlitwy i formacji chrześcijańskiej, ale też dzielenia się wiarą w gronie osób zatroskanych o życie Kościoła legnickiego.

PIERWSZY TERMIN: 17-19 marca 2022 roku (czwartek – sobota). Temat:  Życie z wiary św. Józefa, koszt: 200 zł, początek 17 marca 2022 o godz. 16.00, zakończenie w sobotę o godz. 14.30, na zakończenie udział w ODPUŚCIE SEMINARYJNYM. Liczba miejsc: 25 os b.

DRUGI TERMIN: 27 marca 2022 roku (niedziela). Temat:  Chwałą naszą jest Krzyż Chrystusa, bez noclegu. Koszt: 100 zł. Początek o godz. 9.30, zakończenie o godz. 17.30. Liczba miejsc: 70 os b.

Zapisy telefoniczne lub mailowe przyjmujemy do dnia 10 marca 2022 roku: tel.: 076 72 44 125 lub 666 698 864, mail: wsdlegnickie@gmail.com. Więcej szczegółów na stronie: www.wsdlegnica.pl.

16. Zapraszamy do przeżycia Triduum Paschalnego w formie rekolekcyjnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy z katechezami ks. Piotra Kota, rektora WSD. Termin: 14-17 kwietnia 2022 r. Początek w Wielki Czwartek 14 kwietnia 2022 roku o godz. 15.30; zakończenie w Niedzielę Zmartwychwstania ok. godz. 17.00. Zakwaterowanie: WSD w Legnicy (ul. Jana Pawła II 1): pokoje 1-2-3 osobowe – wspólne łazienki; pokoje rodzinne. Koszt: 240 zł/os (dzieci do 3 lat za darmo; 3,5-12 lat – 120 zł). Zapisy do 31 marca 2022 roku:legnica@gmail.com, tel. 604 998 135

17. Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski podjął następujące zmiany personalne z dniem 1 marca:

– ks. Tomasz Czernik – odwołany z urzędu proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze i mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Złotoryi,

– ks. Ryszard Wołowski – odwołany z urzędu proboszcza parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Snowidzy i mianowany proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze,

– ks. Daniel Kościelny – odwołany z urzędu proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Dłużycach i mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Snowidzy,

– ks. Andrzej Pławiak – mianowany administratorem parafii pw. Chrystusa Króla w Dłużycach,

– ks. Marek Matyszek – kapłan „ad experimentum” mianowany rezydentem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie.

18. Do niniejszych komunikatów, w wiadomości e-mailowej, zostały dołączone następujące dokumenty

1) Komunikat Biskupa Legnickiego ws. pomocy dla Ukrainy

2) Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

3) Modlitwy o powołania na I-szy czwartek miesiąca

4) Materiały na I-szy piątek marca

5) Plakat i program rekolekcji dla dziewcząt

6) Komunikat ws. podszywania się oszustów pod instytucje zaufania publicznego w kontaktach z osobami duchownymi

7) Plakat „Dobrego Rozeznania Powołania” z datami wypraw w góry i rekolekcji w WSD.

8) „Siedem grzechów głównych”. Homilie na Środę Popielcową i niedziele Wielkiego Postu (rok C).