Komunikaty duszpasterskie – 27 maja 2022

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W piątek 27 maja Biskup Legnicki wręczył księżom dekrety informujące o zmianach parafii w których dotychczas posługiwali. Wejdą one w życie 27 czerwca br. (poniedziałek). Wśród zmian zostaną uwzględnieni tegoroczni neoprezbiterzy, którzy na swoje pierwsze parafię udadzą się 1 lipca (piątek). Zmiany duchowieństwa zostaną opublikowane na stronie diecezji w dniu wejścia w życie tj. 27 czerwca.

2. W dniach 27-29 maja 2022 roku w Domu na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie odbędą się dni skupienia dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z Diecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej. Poprowadzi je ks. dr Łukasz Nycz – koordynator ds. formacji stypendystów z Biura Fundacji w Warszawie. Przypominamy Księżom Proboszczom o możliwości skorzystania z programu stypendialnego przez uczniów spełniających kryteria określone przez Fundację. Szczegółowe informacje można uzyskać ze strony internetowej Fundacji oraz poprzez kontakt z Wydziałem Katechetycznym Legnickiej Kurii Biskupiej.

3. W sobotę 28 maja br. Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski wręczy jubileuszowe „Medale 30-lecia Diecezji Legnickiej” osobom zaangażowanym w życie naszego Kościoła lokalnego oraz wskazanym do odznaczenia przez Księży Proboszczów parafii z rejonu lubińsko-polkowickiego. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie. Przebieg spotkania będzie następujący: godz. 12.00 – Wprowadzenia, odczytanie imion i nazwisk wszystkich uhonorowanych „Medalem 30-lecia Diecezji Legnickiej” oraz wręczenie odznaczenia i pamiątkowego dyplomu przez Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego; godz. 12.20 – Podsumowanie i słowo Księdza Biskupa; godz. 12.30 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego.

4. Caritas Diecezji Legnickiej poszukuje wychowawców kolonijnych w terminie: 09.07. 07.2022, 23.07 – 05.08.2022. Kolonia odbędzie się w nadmorskiej miejscowości Międzywodzie.  Chętne osoby z odpowiednimi kwalifikacjami proszę o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 76 724 43 04.

5. 28. maja (sobota) po raz pierwszy w Polsce będziemy obchodzić wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, jest to wspomnienie dowolne. Tego dnia przypada również 41. rocznica jego śmierci. Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W załączniku znajduje się formularz Mszy Świętej.

6. Organizatorzy dziękczynnego spotkania rodzin z okazji 30. Rocznicy ustanowienia Diecezji Legnickiej i 25-lecia koronacji Wizerunku Matki Bożej Łaskawej przez Jana Pawła II oraz odbywającego się w łączności ze Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie VI Kongresu Rodzin pod honorowym patronatem Bp Prof. dr. hab. Andrzeja Siemieniewskiego, Biskupa Legnickiego oraz Marcina Chludzińskiego, Prezesa Zarządu KGHM serdecznie zapraszają Diecezjan do udziału w tych wydarzeniach w dniu 25 czerwca 2022 r. w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie. Program kongresu znajduje się na plakacie dołączonym do wiadomości.

7. 30 maja 2022 roku pracownicy Legnickiej Kurii Biskupiej i Wyższego Seminarium Duchownego będą przeżywali wyjazdowy dzień skupienia w Głogowie, Jakubowie i Grodowcu. Tego dnia Kuria będzie nieczynna.

8. W środę (1 czerwca) Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski będzie obchodził rocznicę przyjęcia święceń prezbiteratu. Pamiętajmy w osobistych oraz wspólnotowych modlitwach o Biskupie Andrzeju.

9. 2 czerwca będziemy obchodzili 25-lecie wizyty Jana Pawła II w Legnicy oraz 25-lecie koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Ten dzień obfituje w wiele wydarzeń religijno-kulturalnych do których zachęcam. Biskup Legnicki będzie przewodniczył Mszy Świętej w Katedrze Legnickiej o godz. 18.30 w obecności cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, który będzie towarzyszył tym obchodom podczas Triduum Maryjnego.

 10. 2 czerwca 2022 roku (czwartek) przypada 25. rocznica apostolskiej wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy. W związku z tym organizujemy spotkanie diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, szkół katolickich oraz szkół z miasta Legnicy. O godz. 10:00 w kościele pw. św. Wojciecha w Legnicy będzie celebrowana Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, a po niej nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II i tam odbędzie się widowisko pt. Jesteście moją nadziejąprzygotowane przez uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie pod kierunkiem p. dr Małgorzaty Piotrkowskiej- Dańkowskiej, nauczycielki języka polskiego.

11. W pierwszy czwartek miesiąca zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych oraz o uświęcenie kapłanów (do wykorzystania materiały z Zeszytu liturgicznego” na obecny rok duszpasterski).

12. W pierwszy piątek miesiącazachęcam do odmawiania „Litani do Najświętszego Serca Pana Jezusa”. Sercańskie Centrum Duchowości pragnie poprzez swoją działalność ożywić kultu Serca Jezusowego w duchu ewangelizacyjnym. Owocem działalności Centrum są materiały dla duszpasterzy na I piątki miesiąca oraz pierwszo-piątkowe pomoce na Mszę św. z udziałem dorosłych i z udziałem dzieci. Materiały duszpasterskie znajdują się w załączniku.

13. Przed nami pierwsza sobota miesiąca(4 czerwca) zachęcam do wprowadzenia w naszych parafiach nabożeństw wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi zgodnie z przesłaniem fatimskim.

14. W ramach przeżywanego jubileuszu 30-lecia ustanowienia naszej diecezji Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski zaprasza 4 czerwca 2022 roku wszystkie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, grupy modlitewne na „Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego” do Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie. Jest to kolejne z wydarzeń jubileuszowych, by w jedności serc spotkali się wszyscy członkowie wspólnot angażujących się w ewangelizację na szczeblu diecezjalnym oraz parafialnym pod przewodnictwem Biskupa Andrzeja, który wygłosi jedną z konferencji oraz na zakończenie czuwania będzie celebrował Eucharystię. 

15. 5 czerwca obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W związku z tym zachęcam wszystkich Przewielebnych Księży Proboszczów do rozpoczęcia 27 maja (piątek) nowenny przed uroczystością. Propozycje rozważań znajdują się w agendach liturgicznych.

16. Diecezjalne Biuro Gospodarcze informuje, że do dnia 30 czerwca 2022 należy wpłacić II ratę ubezpieczenia mienia. Informacja dotyczy tylko Parafii wpłacających ubezpieczenie na raty. Należy pamiętać o terminowej wpłacie.

17. Zapraszamy do udziału w rekolekcjach kapłańskich, które zostały przygotowane dla księży w roku 2022. Legnica, WSD ul. Jana Pawła II 1: 25 lipca – 28 lipca 2022– ks. dr Ireneusz Korziński  – (postulator procesu kanonizacyjnego bł. ks. Sopoćki– Białystok. Dom Caritas na Białej Dolinie im. Jana Pawła II, Szklarska Poręba: 21-24 listopada 2022 – dla Dziekanów – ks. bp prof. Jacek Kiciński – Wrocław. Wszystkie serie rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 17.00, a kończą w czwartek o 13.00. Udział proszę zgłaszać do ks. Leopolda Rzodkiewicza: tel. 602 104 670.

 

WYDARZENIA DIECEZJALNE I PARAFIALNE

31 MAJA-2 CZERWCA (wtorek-czwartek)

Zapraszamy w dniach 31 maja-2 czerwca 2022 roku na Katedralne Triduum Maryjne do Legnicy, które poprowadzi ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor sekretariatu fatimskiego na Krzeptówkach. Triduum Maryjne związane jest z obchodami jubileuszowymi 25-lecia koronacji ikon Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa oraz 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Legnicy i Katedrze. Program znajduje się na plakacie. 

2 CZERWCA (czwartek)

Zapraszamy na prapremierę kantaty „Litanie Krzeszowskie”, która odbędzie się 2 czerwca 2022 r. o godzinie 19:30 w legnickiej Katedrze.  Utwór ten powstał z okazji 25. rocznicy koronacji krzeszowskiego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, której dokonał św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Legnicy. Ikona ta jest najstarszym znanym wizerunkiem przedstawiającym Madonnę z Dzieciatkiem Jezus w Polsce. Utwór w warstwie słownej jest przede wszystkim modlitwą prośby i dziękczynienia wznoszoną bezpośrednio do Niepokalanej Dziewicy Maryi za bezmiar łask jakie człowiek otrzymuje dzięki Jej wszechpotężnemu wstawiennictwu. Muzykę do słów Adriana Sielickiego skomponował Mateusz Kazimierski, który poprowadzi zespół wykonawczy podczas koncertu.  Utwór wykonany zostanie przez Chór Katedry Legnickiej, zespół wokalny Cantus Mirabilis, kwartet smyczkowy z towarzyszeniem fletu poprzecznego, fagotu oraz waltorni. Solistami będą: Weronika Ogonowska (sopran) i Daniel Dziuda (baryton).  Drugi koncert (premiera) „Litanii krzeszowskich” odbędzie się dnia 6 czerwca 2022 r. o godzinie 17:30 w Bazylice Mniejszej w Krzeszowie i będzie transmitowany przez telewizję TRWAM.

2 CZERWCA (czwartek)

W ramach obchodów 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa patronki kościoła miejskiego w Polkowicach Parafia Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana oraz Stowarzyszenie św. Sebastiana zapraszają na koncert „Bogurodzica” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Mecenasem koncertu jest Fundacja Polska Miedź. Koncert odbędzie się 2 czerwca 2022 r. o godz. 19.00 w kościele Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach.

4-6 CZERWCA (sobota-poniedziałek)

Zapraszamy do udziału w Krzeszowskich obchodach 25-lecie koronacji cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej. W tych dniach zaplanowano: konferencje naukową, Eucharystię pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego oraz premierę kantaty „Litanie Krzeszowskie|, którą będzie transmitowała Telewizja TRWAM. Szczegółowy program w załączniku.

11 CZERWCA (sobota)

Z wielką radością pragniemy zaprosić na Święto Rodziny, które odbędzie się 11 czerwca 2022 rokuw Bolesławcu. Będzie to czas wspólnej modlitwy, uwielbienia, a także śpiewu, radości oraz świadectw. Wydarzenie to odbędzie się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej i IV Publicznego Liceum Zakonu Pijarów w Bolesławcu, obok której mamy duży plac/boisko. W dzisiejszym świecie w sposób szczególny potrzeba nam świadków. Pragniemy poprzez to święto dać wspólne świadectwo wiary i modlitwy. Na placu szkolnym będzie mieścił się namiot adoracji, gdzie przez cały czas trwania spotkania będzie możliwość adoracji Pana Jezusa w NS. Będzie też możliwość spowiedzi. Mszy Świętej o godzinie 15.00 będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Antoni Długosz, który po zakończeniu Eucharystii uda się z nami na Marsz dla Życia i Rodziny. Prosimy o przekazywanie informacji wiernym, w ramach ogłoszeń parafialnych, a także szkołom i placówkom wychowawczym oraz moderatorom i liderom różnych grup i wspólnot działających przy parafii. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 690 622 271. Jeśli nie będzie to problemem, to prosimy o przekazanie informacji w przypadku grup o tym jak liczna będzie grupa, ewentualnie konkretną nazwę wspólnoty, która przybędzie na święto. Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy: dominik191086@gmail.com

12 CZERWCA (niedziela)

W dniu 12 czerwca 2022 r odbędzie się 24-ta już Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości NaroduDiecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Przyświecać nam będzie hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa, budujemy trzeźwą i wolną Polskę”.

15 CZERWCA (środa)

15 czerwca w Legnicy odbędzie się wielki koncert ku czci Św. Jana Pawła II. Na placu przy kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. na osiedlu Piekary wystąpi zespół Golec uOkriestra. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 występem lokalnych artystów. Godzinę później zaplanowano wykład: „Święty Jan Paweł II – Największy z Polaków” podczas którego będzie można powrócić do wyjątkowych chwil spędzonych z Ojcem Św. w Legnicy. O godz. 19.30 na scenie pojawi się zespół Golec uOrkiestra ze swoimi największymi hitami, a także utworami specjalnie dedykowanymi papieżowi. Usłyszymy m.in. „Ściernisko”, „Słodycze”, „Szarpany”, „Pędzą konie”, a także utwory dedykowane papieżowi Polakowi takie jak np. „Leć muzyczko”. Koncert z okazji 25. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Legnicy zakończy pokaz sztucznych ogni.