Komunikaty duszpasterskie – 3 grudnia 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W niedzielę 5 grudnia (II Niedziela Adwentu) z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych „22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Aktualnie kościołowi za wschodnią granicą służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy. Przypominam, że zbiórka do puszek tego dnia jest obligatoryjna. Zebrane kwoty należy wpłacić do kasy kurialnej wpisując w tytule „Kościół na Wschodzie 2021”. 

2. 7 października br. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, dokonał Aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi. Ponowienie tego aktu we wszystkich parafiach w Polsce będzie miało miejsce 8 grudnia 2021 roku na zakończenie Roku Świętego Józefa. 

3. W przyszłym tygodniu będą do odebrania przez Księży Dziekanów zamówione obrazki kolędowe. O szczegółowej dacie poinformuję w osobnej wiadomości.

4. 8 grudnia podczas Mszy św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego w katedrze legnickiej, dwóch alumnów III roku seminarium duchownego otrzyma strój duchowny oraz zostaną przedstawieni jako kandydaci do diakonatu i prezbiteratu. Polecamy pamięci modlitewnej kleryków: Grzegorza Kępę z parafii Wniebowzięcia NMP w Słupie oraz Mateusza Posmyka z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie.

5. W ostatnich dniach Biskup Legnicki podjął następujące zmiany personalne:

– ks. Krzysztof Cipior – odwołany z funkcji Diecezjalnego Inspektora Ochrony Danych,

– ks. Piotr Żemojda – ustanowiony Diecezjalnym Inspektorem Ochrony Danych,

– ks. Paweł Wołczański – odwołany ze stanowiska Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Diecezji Legnickiej oraz z funkcji Delegata Biskupa diecezjalnego dla spraw misji tejże Diecezji,

– ks. Wiktor Juchiewicz – mianowany Opiekunem Diecezjalnym stowarzyszenia Ruch Rodzin Nazaretańskich Diecezji Legnickiej.

 

ZAPROSZENIA

Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty zaprasza na kolejne spotkanie dla Kobiet, które odbędzie się 4 grudnia (sobota) od godz. 16.00 w klasztorze sióstr w Jeleniej Górze przy ul. Kopernika 1. Spotkanie odbędzie się pod hasłem: „Estera – wierna Bogu i silna mimo lęku. Mój wpływ na rzeczywistość”. 

***

W niedzielę, 5 grudnia o 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbędzie się spotkanie z siostrą Nullą. To siostra zakonna, która została uzdrowiona dzięki gorliwej modlitwie za wstawiennictwem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej historia została opisana w książce „Cud Kardynała Wyszyńskiego”.

***

Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 zaprasza na Mszę Świętą, która zostanie odprawiona 9 grudnia 2021 r. (czwartek) o godz. 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1 w intencji ofiar stanu wojennego – w 40. rocznicę jego wprowadzenia. Po Mszy Świętej Pan Adam Orzech (historyk, Prezes Stowarzyszenia Głogowska Rodzina Katyńska, autor książki „Czuć się naprawdę wolnym… Stanisław M. Orzech 1942- 1990”) wygłosi wykład pt. „Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym w świetle zachowanych dokumentów”.

***

11 grudnia br. zapraszamy na kolejną górską wędrówkę powołaniową dla mężczyzn w ramach Dobrego Rozeznania Powołania (DRP). 

Plan dnia: 

8.45 – zbiórka pod kościołem św. Barbary w Walimiu (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6, 58-320 Walim); 9.00 – Eucharystia; 10.00 – wyprawa w Góry Sowie (po drodze: konferencja, różaniec, czas na rozmowy, a na zakończenie [jeśli pogoda pozwoli] bitwa na śnieżki). ok. 16.30 – zakończenie. Będzie możliwość wyjazdu z Legnicy (ul. Jana Pawła II nr 1, zbiórka o godz. 7.00, powrót ok. 19.00; ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń). 

Dolny próg uczestnictwa to siódma klasa szkoły podstawowej. Chłopcy powinni być odpowiednio ubrani, mieć jedzenie i picie na czas wędrówki oraz telefon ze słuchawkami (potrzebne do konferencji). Nie da się ukryć, że najbardziej skuteczne jest świadectwo i dobre słowo samych Księży, dlatego prosimy, by wspomnieć o dniach skupienia oraz DRP nie tylko w ogłoszeniach, ale także zachęcić do nich w czasie spotkań formacyjnych oraz w innych pozaliturgicznych momentach (katecheza szkolna, rozmowy w zakrystii itp.). Zachęcamy do udziału w wyprawie także księży (szczególnie opiekunów służby liturgicznej), ponieważ również dla nas może to być okazja do spotkania, rozmów i tworzenia powołaniowej atmosfery dla ludzi młodych.  

Cieszymy się i warto podkreślić, że od tego roku organizujemy nasze wyprawy we współpracy z diecezją świdnicką, co otwiera nowe możliwości.

ZAPISY na oba powyższe wydarzenia:

ks. Tomasz Metelica 880 644 402albo powolanie@diecezja.legnica.pl.

***

„Ja jestem z wami” – rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka odbędą się w dniach 7-9 stycznia 2022 roku w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Bardzie.

Rekolekcje te adresowane są do rodziców, którzy stracili dziecko lub kilkoro dzieci w różnych okolicznościach: w wyniku poronienia, martwego urodzenia, wypadku, choroby, samobójstwa, czy morderstwa. „Takie doświadczenie zupełnie zmienia życie rodziców i domaga się szczególnej delikatności i szacunku”- przekonują organizatorzy rekolekcji. Zauważając jednocześnie, że rodzice ci często są pozostawieni sami sobie z tą tragedią. A niektórzy z nich w tym cierpieniu tracą sens życia, wiarę i relacje, a pytanie „dlaczego?” dręczy ich codziennie.

Te rekolekcje organizowane są dla nich po to, by mogli wspólnie z innymi rodzicami po stracie, przeżyć żałobę, porozmawiać, podzielić się swoim bólem. To czas na modlitwę, rozmowy z psychologami i kapłanami. 

Początek rekolekcji w piątek (7 stycznia) o 17.30, a zakończenie w niedzielę o 14.00. W programie msza św., konferencje, spotkania z psychologiem oraz kapłanem, rozmowy z innymi rodzicami po stracie dziecka. Na rekolekcje mogą przyjechać małżonkowie oraz osoby indywidualne. Mogą się na nie zgłaszać rodzice z całej Polski, będący na różnym etapie żałoby.

Rekolekcje organizowane są przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Wrocławskiej. Głównym rekolekcjonistą  jest o. Piotr Włodyga, benedyktyn, a w ekipie rekolekcyjnej  są także inni księża, psycholog i rodzice po stracie dziecka.

Zapisy już ruszyły. Można się zgłaszać pod numerem telefonu 508 098 589 lub mailowo na adres: rekolekcje.postracie@gmail.com.