Komunikaty duszpasterskie – 30 kwietnia 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W dniach od 1 maja do 13 listopada podejmujemy peregrynację obrazu św. Józefa w dekanatach diecezji legnickiej. Chcemy, aby w poszczególnych kościołach stacyjnych oraz parafiach, które nie są bezpośrednio związane z kultem św. Józefa, mogła dokonać się odnowa naszej duchowej więzi ze Świętym Opiekunem Zbawiciela. Została utworzona specjalna strona peregrynacji z podstawowymi informacji: www.diecezja.legnica.pl/peregrynacja

2. Pierwszym dekanatem, które będzie przeżywał nawiedzenie obrazu św. Józefa w dniach 1-8 maja br. jest dekanat Świerzawa, którego kościołem stacyjnym został kościół Wniebowzięcia NMP. To właśnie w tej miejscowości na co dzień jest czczony obraz, który w latach 2012-2015 peregrynował po wszystkich parafiach naszej diecezji podczas której prosiliśmy o owoce zakończonego I Synodu Diecezji Legnickiej.

3. Przed nami pierwsza sobota miesiąca(1 maja) zachęcam do wprowadzenia w naszych parafiach nabożeństw wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi zgodnie z przesłaniem fatimskim. Pamiętajmy również, o liturgicznym wspomnieniu św. Józefa Rzemieślnika, zwłaszcza w roku jubileuszowym ku jego czci.

4. Biskup Legnicki w liście pasterskim z 14 lutego br. napisał: „Dniem zawierzenia każdej z parafii wstawiennictwu św. Józefa ustanawiam niedzielę, 2 maja, bezpośrednio po wspomnieniu św. Józefa Rzemieślnika”. Akt zawierzenia został dostarczony w formie drukowanej do każdej z parafii. Zachęcam, by tego dnia po każdej z Mszy świętych dokonać aktu zawierzenia parafii, a także podczas ogłoszeń parafialnych poinformować i zaprosić do udziału w peregrynacji obrazu św. Józefa.

5. 3 maja obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski. Tego dnia można odmówić z wiernymi akt oddania Polski NMP, który znajduje się w katowickiej „Agendzie Liturgicznej” na str. 301.

6. W pierwszy czwartek miesiąca zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych oraz o uświęcenie kapłanów (do wykorzystania materiały z Zeszytu liturgicznego” na obecny rok duszpasterski).

7. W pierwszy piątek miesiącazachęcam do odmawiania „Litani do Najświętszego Serca Pana Jezusa”, a także do wykorzystania rozważań zamieszczonych w Zeszycie specjalnym Programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2020/2021 – 100 rocznica poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – str. 51.

8. Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia 2020 r. polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej. Są to wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”. Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., będą odtąd brzmiały w języku polskim „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Odnośnie do wezwania „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu po wezwaniu „Matko łaski Bożej”, odtąd będzie znajdować się w nowym miejscu. Tekst aktualnie obowiązującej litanii >>tutaj<<.

9. Papież Franciszek ustanowił czas od 19 marca 2021 r. do 25 marca 2022 r. Rokiem Rodziny. W odpowiedzi na to specjalistyczne i parafialne poradnie rodzinne z terenu diecezji, współpracując w Wydziałem Duszpasterskim Legnickiej Kurii Biskupiej, zapraszają, by w tym czasie przeżyć razem z nimi czas ponownego odkrywania radości z powodu powołania do życia w rodzinie. Stąd nazwa wspólnych inicjatyw brzmi „Radość miłości”. Aż do marca 2022 r. każdego miesiąca w innym miejscu w diecezji legnickiej będą odbywały się spotkania modlitewne w konkretnej intencji (m.in. za rodziców i teściów, za rodziny spodziewające się dzieci, za teściów, babcie i dziadków, za rodziny pragnące potomstwa) połączone np. ze świadectwami rodzin i małżonków. 15 maja o godz. 9.00 zapraszamy do Lubina na DIECEZJALNE ŚWIĘTO RODZINY. Szczegóły na specjalnej stronie: www.diecezja.legnica.pl/rokrodziny

10. Dom rekolekcyjny Konferencji Episkopatu Polski Księżówka w Zakopanem serdecznie zaprasza wszystkich Księży na tegoroczne serie rekolekcji formacji kapłańskiej. W roku 2021 został zaplanowany bogaty program aż 24 serii rekolekcji. Zakwaterowanie odbywa się w jednoosobowych pokojach z własnymi łazienkami, zachowywane są wszelkie normy sanitarne, przygotowane są także środki do dezynfekcji. Terminy wszystkich rekolekcji >>tutaj<<.

11. Instytut Pamięci Narodowej– oddział we Wrocławiu oraz Fundacja Obserwatorium Społeczne zorganizowały wystawę „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z okazji przypadającego Roku kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz zbliżającej się beatyfikacji (12 września) i ubiegłorocznego Jubileuszu 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Wystawę okolicznościową skomponowano zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski. Wystawę będzie można zobaczyć w nadchodzących miesiącach na terenie Dolnego Śląska.

 

WYDARZENIA OGÓLNOPOLSKIE I DIECEZJALNE

 

30 KWIETNIA-3 MAJA (PIĄTEK-PONIEDZIAŁEK):

Zapraszamy na Dni Skupienia pod hasłem: „Wytrwaj”. Zaproszenie skierowane jest do dziewcząt 16+. Miejsce: Zgromadzenie Sióstr Świętej Marii Magdaleny od Pokuty Jelenia Góra, ul. Kopernika 1. Zapewniamy nocleg i wyżywienie. Można zabrać coś do chleba na wspólny stół. Trzeba wziąć ze sobą śpiwór i prosimy o zabranie spódnic za kolano! Koszt: 50 zł. Więcej informacji i zapisy: s. Magdalena Bartkiewicz: tel. 661 184 228

 

28-30 SIERPNIA (PIĄTEK-NIEDZIELA):

„Ja jestem z wami” – rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka odbędą się w zespole poklasztornym Ojców Karmelitów Garnierówka przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Głębowicach k. Żmigrodu.

Rekolekcje te adresowane są do rodziców, którzy stracili dziecko lub kilkoro dzieci w różnych okolicznościach: w wyniku poronienia, martwego urodzenia, wypadku, choroby, samobójstwa, czy morderstwa. Rekolekcje organizowane są przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Wrocławskiej. Głównym rekolekcjonistą jest o. Piotr Włodyga, benedyktyn, a w ekipie rekolekcyjnej są także inni księża, psycholog i rodzice po stracie dziecka.

Zapisy już ruszyły. Można się zgłaszać pod numerem telefonu 508 098 589 lub mailowo na adres:rekolekcje.postracie@gmail.com.

 

 

 

 

 

 

X