Komunikaty duszpasterskie – 9 kwietnia 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. 11 kwietnia przypada II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)”. Zachęcam, aby tego dnia stworzyć możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, a o godz. 15.00 zaprosić na nabożeństwo Koronki do Bożego Miłosierdzia.

2. Tego dnia rozpoczynamy w Kościele 77. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Jesteśmy wezwani do Miłosierdzia”. Jest to czas, w którym zaproszeni jesteśmy do uważniejszego odczytywania potrzeb najuboższych i tych, którzy wołają o pomoc. Materiały duszpasterskie (wprowadzenia do liturgii, modlitwy powszechne oraz codzienne rozważania) zostały umieszczone na stronie diecezji.

3. W przyszłą niedzielę (18 kwietnia) obchodzimy Niedzielę Biblijną oraz V. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wszelkie materiały duszpasterskie zostaną udostępnione na stronie diecezji oraz przesłane do Przewielebnych Księży w połowie przyszłego tygodnia.

4. Przypominam, że Zarządzenie Biskupa Legnickiego utrzymania Kościoła lokalnego z dnia 13 listopada 2020 roku i przedłużone w dniu 20 stycznia br. obowiązywało do końca marca 2021 roku. Zatem od 1 kwietnia br. kwestie finansowe m.in. związane z ryczałtem powracają do poziomu 100 % wpłat oraz ustają opłaty w wysokości 35% od miesięcznych wpływów.

5. W związku z sytuacją covidową, która dotknęła rodzinę jednego z kolporterów prasy katolickiej, Kolportaż diecezjalny informuje, że w najbliższym czasie dystrybucja czasopism musi zostać zmieniona. Dlatego prosimy księży Dziekanów o przyjęcie czasopism dla księży ze swojego dekanatu i pomoc w ich rozprowadzeniu, a księży Proboszczów, prosimy o odbiór swoich gazet u księży Dziekanów. Zwroty prosimy zatrzymać jeszcze u siebie, a poinformować o ich ilości telefonicznie lub SMS-em swojego kolportera (jeśli numer jest nieznany, prosimy o kontakt z nr 601-72-34-24). Wydarzenie dotyczy następujących dekanatów: Chocianów, Jawor, Lubin Wschód i Zachód, Polkowice, Prochowice, Ścinawą, Świerzawa, Złotoryja. Natomiast do dekanatów: Chojnów, Legnica Wschód i Zachód postaramy się dotrzeć z prasą katolicką, chociaż będą to zapewne inne godziny o których do tej pory docierał kolporter. Prosimy o wyrozumiałość i modlitwę.

6. Specjalistyczne i parafialne poradnie rodzinne z terenu diecezji, współpracując w Wydziałem Duszpasterskim Legnickiej Kurii Biskupiej, zapraszają, by w tym czasie przeżyć razem z nimi czas ponownego odkrywania radości z powodu powołania do życia w rodzinie. Aż do marca 2022 r. każdego miesiąca w innym miejscu w diecezji legnickiej będą odbywały się spotkania modlitewne w konkretnej intencji (m.in. za rodziców i teściów, za rodziny spodziewające się dzieci, za teściów, babcie i dziadków, za rodziny pragnące potomstwa) połączone np. ze świadectwami rodzin i małżonków. Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce wNiedzielę Miłosierdzia w legnickiej katedrze Świętych Piotra i Pawła. Rozpocznie się Eucharystią o 20.00. Będzie to okazja do szczególnej modlitwy za narzeczonych. Po niej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu.

7. W najbliższym tygodniu swoje rocznice urodzin będą obchodzili następujący współbracia w kapłaństwie:

– 12 kwietnia: ks. Damian Ziembikiewicz, ks. Daniel Kościelny, ks. Paweł Mania

– 14 kwietnia: ks. Andrzej Pławiak, ks. Andrzej Tarnowski

– 16 kwietnia: ks. Tomasz Piątkowski

Wypraszajmy dla wszystkich Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Łaskawej i św. Józefa oraz wszelkie potrzebne łaski w posłudze kapłańskiej.

WYDARZENIA DIECEZJALNE

10 KWIETNIA (SOBOTA):

Zapraszamy do modlitwę uwielbienia do kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Modlitwa przed Najświętszym sakramentem będzie prowadzone przez zespół „Presbiteri”. Rozpoczęcie o godz. 19.00

14 KWIETNIA (ŚRODA):

ONLINE: „Wieczorne rozmowy rodziców… o przeżywaniu żałoby”. Warsztaty o przeżywaniu żałoby – dzieci i dorosłych, dla tych, którzy stracili kogoś bliskiego, ale i dla ych, którzy towarzyszą swoim bliskim dotkniętym stratą. Prowadząca: dr Beata Bochnia – mama, babcia, pedagog, terapeuta rodziny, wykładowca. Godzina: 19.30-21.00. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: 697-672-275, poradniajbm@diecezja.legnica.pl

17 KWIETNIA (SOBOTA):

ONLINE: „Warsztaty dla rodziców”. Warsztaty z terapeutą dotyczące relacji, rywalizacji w rodzeństwie, więzi rodzinnych, „tańca rodzinnego” – czyli wzajemnych zależności. Prowadząca: dr Beata Bochnia – mama, babcia, pedagog, terapeuta rodziny, wykładowca. Godzina: 17.00-19.15 Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: 505-471-007, legnica@3plus.pl