Nabożeństwo „Transitus”

Wieczorem 3 października rodzina franciszkańska przeżywać będzie kolejną rocznicę śmierci św. Franciszka z Asyżu. Nabożeństwo „Transitus” ma wielowiekową tradycję. Przypomina ono ostatnie chwile życia św. Franciszka, ale jest również dziękczynieniem za niezwykłego świętego, który ukochał Boga i wszystkie stworzenia. Biedaczyna z Asyżu nawet śmierć nazywał swoją siostrą, która prowadzi ludzi do Stwórcy.

Św. Franciszek pod koniec życia był prawie niewidomy i cierpiał ogromne bóle w związku z krwawiącymi bez ustanku stygmatami. Tuż przed śmiercią kazał się położyć na ziemi w pobliżu kościółka Matki Boskiej Anielskiej nazywanego Porcjunkulą. Jego ciało złożono najpierw w kościele św. Jerzego w Asyżu, a w 1230 r. przeniesiono do bazyliki św. Franciszka.

Jak wygląda „Transitus”? Nabożeństwo rozpoczyna procesja ze świecami, podczas której wnoszone są relikwie świętego. Czytany jest również opis ostatnich chwil ziemskiego życia św. Franciszka, pochodzący z wczesnych źródeł chrześcijańskich oraz listu br. Eliasza, generała zakonu franciszkanów, po śmierci świętego. Uroczystość kończy się ucałowaniem relikwii.

Również w parafiach diecezji legnickiej, w których posługują ojcowie franciszkanie, odbywają się takie nabożeństwa. Są one otwarte dla wszystkich chętnych.

– LEGNICA, parafia św. Jana Chrzciciela – godz. 19.00

– LWÓWEK ŚLĄSKI, parafia św. Franciszka z Asyżu – 5 października (sobota), po Mszy świętej o godz. 17.30

– ZŁOTORYJA, parafia św. Jadwigi Śląskiej – po Mszy świętej wieczornej