Naukowo i ekumenicznie o energetyce

W dniach 6-8 grudnia 2019 roku w Pałacu Schaffgotschów w Jeleniej Górze-Cieplicach odbyła się VI edycja Konferencji Naukowej Generacja-Przesył-Wykorzystanie GPW 2019 Organizatorami wydarzenia były Politechnika Wrocławska – Wydział Elektryczny oraz Filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze jak również Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Gośćmi honorowymi konferencji byli biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który poruszył temat moralności w świecie techniki oraz biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel, który nakreślił sens i obowiązek troski o stworzenie.

W trakcie wykładu biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego pojawiła się dyskusja, podczas której zauważono, że rozwój techniki generuje nowe problemy, w tym problemy etyczne, które mogą stanowić granice kontrolowanego rozwoju technologii. Typowym przykładem problemu moralnego obecnego rozwoju i zaawansowania technicznego jest autonomiczny samochód i pytanie, czy można dopuścić do ruchu po drogach publicznych takie pojazdy? Kto poniesie odpowiedzialność w przypadku potencjalnego wypadku? Jaką decyzją powinien podjąć automat sterujący maszyną w przypadku krytycznej możliwości uratowania pasażera albo pieszego?

Biskup Waldemar Pytel w trakcie swojego wystąpienia zadał ważne pytanie dotyczące stworzenia – czy człowiek powinien otaczającym go światem władać czy go chronić? Odpowiedź na to zagadnienie jest bezpośrednio związana z odpowiedzialnością ludzi za stan świata, min. ze względu na ich dzieci. Gospodarka i natura powinny rozwijać się i trwać obok siebie ze wzajemnym poszanowaniem, tak jak człowiek obok drugiego człowieka.

Warto też wspomnieć, że jednym z prelegentów Konferencji GPW 2019 był inż. Daniel Duś, który przedstawił wyniki realizowanej pracy magisterskiej pod tytułem „Optymalizacja zużycia energii elektrycznej na przykładzie parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Męcince”. Konsultantem tej pracy jest ks. Marek Kluwak – proboszcz tejże parafii.

W sobotę uczestnicy Konferencji GPW 2019 zwiedzili ewangelicki Kościół Zbawiciela w Cieplicach i wysłuchali koncertu organowego zakończonego modlitwą ekumeniczną, którą poprowadził ksiądz Sebastian Kozieł. Natomiast w niedzielę w kościele pw. Jana Chrzciciela w Cieplicach odbyła się Msza święta w intencji uczestników konferencji GPW, którą sprawował ksiądz Grzegorz Sekuła. Podczas Mszy św. drugie czytanie czytała Anna Ostrowska – uczestniczka Konferencji GPW z Bolkowa.

Więcej w legnickiej edycji Niedzieli

(foto arch. Politechniki)