Polsko – ukraińska modlitwa o pokój w Katedrze Legnickiej.

Wspólnie o zaprzestanie wojny i o upragniony pokój modlili się legniczanie i Ukraińcy, którzy tutaj od kilku lat mieszkają i pracują.Eucharystii przewodniczył ks. Robert Kristman – wikariusz generalny Biskupa Legnickiego. Na zakończenie Mszy świętej przed obrazem Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei, który pochodzi z Nadwórnej, miasta, które znajduje się obecnie na terenach Ukrainy, objętej wojną została odmówiona modlitwę o pokój w języku polskim i ukraińskim, a także została odśpiewana suplikacja, czyli pieśń błagalna: Od powietrza, głodu, ognia i wojny Wybaw nas, Panie! 

Dziś na każdej Mszy świętej w Katedrze legnickiej gościły Siostry Elżbietanki z Wrocławia. Jedna z nichsiostra Maria przybliżała wiernym kandydatki na ołtarze. 11 czerwca w Archikatedrze Wrocławskiej odbędzie się uroczystość beatyfikacji Służebnic Bożych Elżbietanek: Siostry Paschalis i dziewięciu Towarzyszek, które poniosły śmierć męczeńską z rąk żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 r. Trzy z nich: siostra Rozalia, siostra Adela i siostra Sabina zostały zamordowane na terenie dzisiejszej diecezji legnickiej. Siostra Rozalia zginęła 23 lutego 1945 roku w Nowogrodźcu i tam została pochowana. Siostra Adela zginęła wraz z chorymi którym posługiwała w Godzieszowie 25 lutego 1945 r. Ciała zostały pochowane w leju po bombie. Natomiast siostrę Sabinę zamordowano w Lubaniu 1 marca 1945 r. Została pochowana na tamtejszym cmentarzu.

Reportaż z wydarzenia, homilia ks. Roberta Kristmana oraz świadectwo s. Marii znajduje się na stronie Radia PLUS Legnica.