Rubinowi jubilaci w Krzeszowie

W dniu 7 czerwca, do Krzeszowa przybyli księża którzy przed 40 laty, 23 maja 1981 r. we Wrocławiu, przyjęli święcenia prezbiteratu. W tym dniu, przyjęło święcenia 44 diakonów, a po roku jeszcze dwóch. Była więc to dla nich pielgrzymka i zarazem coroczne spotkanie rocznikowe, w którym wzięło udział 28 z wówczas święconych kapłanów. W międzyczasie, 12 z nich, zostało już odwołanych do wieczności.

Spotkaniu towarzyszyła też niezwykła okoliczność. Była nią promocja książki pt. 40-lecie kapłaństwa. 1981-2021, poświęconej bohaterom jubileuszu, która powstała z inicjatywy kolegów rocznikowych. Opowiedzieli o niej ks. Marian Kopko obecny kustosz Sanktuarium i ks. Tadeusz Rusnak aktualny proboszcz parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich. Pozycja książkowa powstała z osobistych wspomnień każdego z jubilatów, oraz zebranych wiadomości o zmarłych kolegach. Obaj księża podkreślają, że okres ich pracy duszpasterskiej przypadł w niezwykle ciekawych czasach, w których dokonały się olbrzymie przemiany zarówno w historii Kościoła powszechnego, lokalnego i oczywiście społeczne, polityczne i gospodarcze, które miały wpływ na ich posługiwanie.

Do udziału w uroczystości został zaproszony świdnicki biskup senior Ignacy Dec, z którym jako wykładowcą a oni jako klerycy spotkali się na II roku studiów, na wykładach z antropologii filozoficznej. – Na początku czerwca 1977 r. przeprowadziłem z wami pierwszy mój egzamin. Nie wiem kto był wtedy bardziej wystraszony: wy czy ja – wspomina bp Dec.

Rubinowym Jubilatom – jak nazywa się obchodzących 40 rocznicę – życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów na dalsze łata życia.

Pełny test oraz galeria zdjęć na stronie NIEDZIELI LEGNICKIEJ.